Omikron odvedl lepší práci než lidstvo s očkováním, tvrdí Gates. K dostatku vakcín jsme přišli pozdě

Koronavirus se postaral o imunizaci populace lépe než vakcíny, protože očkování nebylo dlouho dostupné v potřebném množství. Na bezpečnostní konferenci v Mnichově to prohlásil americký miliardář Bill Gates. Nepochybuje také, že svět se po překonání covidu bude v budoucnu potýkat s další pandemií. Ta současná podle šéfa Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedrose Adhanoma Ghebreyesuse neskončí, dokud nebudou mít všechny země dostatek vakcíny.

Tento článek je více než rok starý.

Mnichov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bill Gates na bezpečnostní konferenci v Mnichově

Bill Gates na bezpečnostní konferenci v Mnichově | Foto: Andreas Gebert | Zdroj: Reuters

„Bohužel koronavirus, a obzvláště varianta omikron, protože je sám o sobě jistým typem vakcíny, odvedl lepší práci než lidstvo s očkováním," řekl Gates. Zakladatel společnosti Microsoft poznamenal, že podle průzkumů z jednotlivých zemí bylo 80 procent lidí vakcinováno, případně vystaveno koronaviru.

„Riziko nyní pokleslo. Je ale smutné, že jsme neudělali dobrou práci s terapeutiky. Máme jen osm dobrých terapeutik,“ řekl Gates. „U vakcín nám trvalo dva roky, než jsme jich měli dostatek,“ řekl.

Mapa cestovatele od úterý skončí. Očkovaní se budou moct do Česka vrátit bez omezení

Číst článek

Podle Gatese je jasné, že v budoucnu se bude lidstvo potýkat s dalšími pandemiemi. „Příště bychom ale mohli vakcíny zvládnout za šest měsíců a ne za dva roky,“ řekl.

Tedros Adhanom Ghebreyesus prohlásil, že vakcíny proti covidu stále nejsou všem zemím dostupné v potřebném množství. Problematické je podle něj zásobování Afriky. „Kdy to skončí? Skončí to vůbec? To jsou otázky, které jsou aktuální,“ řekl.

Dodal, že až budou vakcíny dostupné opravdu všem, bude to konec pandemie, protože zatím se může virus nerušeně šířit.

Šéf WHO rovněž vyzval státníky k zajištění financí pro programy OSN, které letos potřebují na boj proti pandemii v chudých zemích alespoň 16 miliard dolarů (zhruba 343 miliard korun). Peníze mají posloužit na nákup vakcín, testů i léků proti infekci.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme