Bílý dům buduje koalici pro střet s Husajnem

Spojené Státy vyzvali jednotlivé země NATO, aby přispěli svými silami do možné vojenské kampaně připravované ke svržení Saddáma Husajna. Požadavek je podle našeho severoamerického zpravodaje Miroslava Konvaliny součástí snahy vybudovat protiiráckou koalici pro možný střet s Irákem. V současné době vyvíjí Pentagon největší tlak na Turecko.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bílý dům | Foto: Bílý dům

Bílý dům urychleně připravil pozvání vůdce vládnoucí Islámské strany Erdogana k setkání s prezidentem Bushem už v následujících dnech. Turecko, jako dlouhodobý spojenec má být klíčovým účastníkem případné vojenské kampaně proti Iráku.

Ještě v pondělí se zdálo, že u vládnoucích tureckých islamistů nacházejí Spojené Státy překvapivě vstřícného spojence, ale další výroky představitelů turecké vlády zchladly počáteční optimismus. Deník New York Times označil žádost Američanů o vojenskou spolu účast členů NATO, jako změnu strategie.

Podle listu prezident Bush ještě na summitu v Praze prohlašoval, že nebude po NATO požadovat přímou vojenskou účast proti Iráku. Spojené Státy ale naopak od zemí NATO a desítek dalších států, včetně České republiky, žádají konkrétní pomoc. Proti Iráku jde Washingtonu o co nejširší vojenskou podporu a řada zemí už nabídla vojenské jednotky.

Milan Kopp, Miroslav Konvalina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme