Další odvolání. Z Bílého domu odchází velvyslanec, který při impeachmentu svědčil proti Trumpovi

Americký prezident Donald Trump odvolá z funkce amerického velvyslance při Evropské unii Gordona Sondlanda, který svědčil proti prezidentovi v procesu ústavní žaloby. Diplomat v pátek podle agentury Reuters uvedl, že to má Trump v úmyslu.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Velvyslanec při Evropské unii Gordon Sondland přišel o práci v Bílém domě. | Foto: Jack Gruber | Zdroj: Reuters

„Bylo mi dnes oznámeno, že prezident mě hodlá s okamžitým účinkem odvolat z funkce velvyslance Spojených států při Evropské unii,“ uvedl Sondland v pátečním prohlášení.

Sondland loni svědčil před americkými zákonodárci v procesu ústavní žaloby proti Trumpovi, který čelil obvinění, že v červencovém telefonátu tlačil svůj ukrajinský protějšek Volodymyra Zelenského do ohlášení vyšetřování, které by se týkalo jeho politického rivala Joea Bidena.

‚Říkal pravdu.‘ Podplukovník, který svědčil při vyšetřování Trumpa, přišel o práci v Bílém domě

Číst článek

Podle Sondlanda použil Trump jako páku na Ukrajinu zablokování americké vojenské pomoci. Sondland pod přísahou řekl, že nebylo pochyb, že Trump k Ukrajině přistupuje stylem „něco za něco“. Trump se od výpovědi Sondlanda distancoval.

O práci v poradním orgánu Bílého domu v pátek přišel také podplukovník Alexander Vindman, který byl na podzim klíčovým svědkem Sněmovny reprezentantů při vyšetřování Trumpa.

Podle Vidmanova právního zástupce Davida Pressmana nemůže být pochyb o tom, že jeho klient byl vyzván k odchodu z Národní bezpečnostní rady (NSC) „za to, že říkal pravdu“.

Senát ovládaný republikány nicméně ve středu prezidenta osvobodil, což platilo o žalobě kvůli zneužití funkce i o druhém bodu obžaloby, který se týkal obstrukce Kongresu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme