Bílý dům kritizuje Teherán kvůli prezidentským volbám

Americký prezident Bush velmi ostře komentoval prezidentské volby v Íránu. V prohlášení uvedl, že v Íránu vládnou lidé, kteří doma potlačují svobodu a ve světě šíří terorismus.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

George Bush

George Bush | Zdroj: ČTK

"Moc v Íránu je v rukách hrstky nezvolených osob, které si ji udržují prostředníctvím volebního procesu ignorujícího základní principy demokracie. Íránský lid si zaslouží skutečnou demokracii," řekl prezident Bush.

Americký prezident upozornil na to, že krajně ortodoxní Rada dohlížitelů, která má při výběru kandidátů poslední a nezvratné slovo, upřela právo kandidovat v prezidentských volbách více než tisícovce uchazečů.

Mezi nimi byli i populární reformátoři a ženy, vyznávající hodnoty svobody a demokracie. Stejně jako další země Blízkého východu, si podle George Bushe také Írán zaslouží demokracii, ke které patří svoboda tisku a shromažďování, svobodné hospodářství, nezávislý právní systém a náboženské svobody.

Milan Kopp, Miroslav Konvalina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme