Bílý dům mění stanovisko

K velmi dramatickému obratu došlo v přístupu Bílého domu k vyšetřování okolností teroristických útoků z 11. září 2001. Prezident George Bush, který ještě v pondělí tvrdil, že nezmění své rozhodnutí, povolil poradkyni pro národní bezpečnost Condoleezze Riceové svědčit veřejně a pod přísahou před nezávislou komisí v Kongresu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bílý dům | Foto: Bílý dům

A jak dodává washingtonský zpravodaj Českého rozhlasu Miroslav Konvalina, také George Bushe a viceprezident Dick Cheney slíbili, že přijdou do Kongresu společeně svědčit, ale za zavřenými dveřmi.

Bílý dům odolával tlaku politiků, médií a veřejnosti celý týden. George Bush nerad mění svá rozhodnutí, ale nakonec připustil výjimečnost poslání komise a oprávněnost neobvyklého postupu. Doposud žádný národně bezpečnostní poradce amerického prezidenta nemusel v Kongresu svědčit o tom, jaká doporučení a proč prezidentovi dával, a členové museli slíbit, že svědectví Riceové nebude sloužit jako precedens.

Bílý dům tvrdil, že by poradci pro národní bezpečnost mohli mít v budoucnu obavy z důsledků toho, co prezidentovi doporučí. Condeleezza Riceová už dříve řekla, že nemá co skrývat a před Kongresovu komisí už jednou při soukromém slyšení vypovídala.

Milan Kopp, Miroslav Konvalina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme