Bílý dům neobjasnil všechny souvislosti. Informátora by zabili, nebo zneužili, popisuje Šedivý

Americký prezident Donald Trump čelí kritice kvůli možnému vyzrazení tajných informací o Islámském státu Rusku. Trump ale takové nařčení odmítá. Bílý dům neobjasnil všechny souvislosti, upozorňuje bývalý náčelník generálního štábu české armády Jiří Šedivý. Pokud by Trump odkryl zdroj informace, byli by člověk nebo skupina zlikvidováni, či zneužiti.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov (vlevo) a americký prezident Donald Trump | Zdroj: Reuters

Jaké informace mohl šéf Bílého domu předat ruskému ministrovi zahraničí?
Trump ani nikdo jiný přesně neřekl, jak ta informace ve skutečnosti zněla. Pokud se nemýlím, tak to byla informace, že Islámský stát připravuje notebooky, které naplňuje výbušninami. Při letecké přepravě by pravděpodobně došlo k výbuchu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Bílý dům neobjasnil všechny souvislosti. Informátora by zabili, nebo zneužili, popisuje bývalý náčelník generálního štábu Jiří Šedivý

Tato informace sama o sobě není nic tak úplně tajného. Jak píše prezident Trump, tak z humanitárních důvodů by neměly být informovány pouze Spojené státy americké, ale dokonce všichni letečtí přepravci by měli být na takovou eventualitu připraveni.

Když říkáte, že je to informace obecně známá, tak proč to podle vás vyvolalo takový rozruch na americké politické scéně a proč se k tomu Bílý dům jednoznačně nepřiznal?
Bílý dům tuto informaci z obecného hlediska přiznal, neobjasnil ale přesně všechny souvislosti, která pan prezident Trump buď řekl, nebo neřekl. Tam je poměrně velký otazník. The Washington Post a někteří další experti spekulují, že prezident Trump uvedl, jaký byl zdroj nebo odkud tu informaci dostali a další okolnosti, což je pravděpodobně teprve to jádro utajované informace.

Jako prezident na to mám právo, hájil předání informací Rusům Trump

Číst článek

Kdyby to tedy bylo nasměrováno k nějakému zdroji a sděleno proti vůli spojence, který tu informaci Bílému domu sdělil, tak by to bylo skutečně nebezpečné?
Ano, pak by to byl určitý problém. Odkryl by se zdroj, který by byl tímto eliminován. Každý, kdo by zjistil, že nějaká skupina nebo člověk uprostřed bojovníků Islámského státu předává informace nějaké zpravodajské služeb, tak by logicky velmi rychle došlo k jeho likvidaci, nebo zneužití. Takový člověk pak může být použit jako dvojitý agent.

Tomáš Pavlíček, ako Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme