Bílý dům nepovažuje verdikt o neústavnosti reformy zdravotnictví za problém

Bílý dům nepovažuje verdikt soudu v americké Virgínii, který zpochybnil ústavnost jedné části reformy zdravotnictví prezidenta Baracka Obamy, za problém. Obama reformu prosadil v Kongresu přes odpor republikánů.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bílý dům ve Washingtonu pod sněhem

Bílý dům ve Washingtonu pod sněhem | Foto: Vít Pohanka | Zdroj: Český rozhlas

„Zatím máme dobré skóre,“ říká zmocněnkyně prezidenta Obamy pro reformu Nancy Ann DeParle.

Poukazuje na skutečnost, že několik jiných soudů už v jiných státech podobné nebo stejné žaloby zamítlo. Očekává se, že se federální vláda proti rozsudku odvolá a případ může skončit až u nejvyššího soudu.

Proti reformě se ale bouří i některé státy, včetně Virgínie. „Tato kauza není o zdravotním pojištění ani o zdravotnictví. Jde v ní o svobodu,“ prohlásil vrchní státní zástupce státu Virgínie, Ken Cuccinelli.

Jeho úřad napadl to ustanovení reformy, podle kterého budou mít američtí občané od roku 2014 povinnost nějaké zdravotní pojištění mít – což zatím nemusejí. Federální soud ve Virgínii teď poprvé uznal stížnost, podle které je neústavní nutit občany, aby si nějaké pojištění pořídili.

Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme