Bílý dům o spolupráci s vítězi voleb

Americký prezident George Bush a vedení vítězné Demokratické strany z kongresových voleb se předběžně dohodli na spolupráci při řešení hlavních problémů v Americe. Prezident Bush také přislíbil, že se bude zabývat návrhy demokratů na další strategii v Iráku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nancy Pelosi a George Bush | Zdroj: ČTK

Ochotu ke spolupráci v zájmu Ameriky potvrdili veřejně prezident Bush i budoucí demokratická předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosi. Pokud jde o Irák, George Bush je otevřený zejména návrhům, které pomohou potlačit terorismus a zajistí úspěch demokratické irácké vlády.

Podle analytiků pomohlo vstřícnosti obou stran jmenování Roberta Gatese novým ministrem obrany. Prezident Bush také otevřeně řekl, co chce ještě nechat projít Kongresem do konce funkčního období republikánské většiny. Je to zákon o sledování teroristických aktivit, zákony o obchodě a energetických zdrojích a spolupráce s Indií na civilní jaderné technologii.

Šéf Republikánské strany skončí ve funkci

Předseda federálního výboru americké Republikánské strany Ken Mehlman oznámil, že do konce roku odstoupí ze své funkce. Po rezignaci americkému ministra obrany Donalda Rumsfelda je to další z představitelů Republikánské strany, kteří rezignují po jejím neúspěchu v sérii voleb do Sněmovny reprezentantů, do Senátu, na místa guvernérů států, ale i v místních referendech.

Ken Mehlman byl zodpovědný také za volební kampaň republikánů. Bílý dům už začal hledat osobnost, která by vedla Republikánskou stranu do kampaně pro volby amerického prezidenta v roce 2008. Ve Washingtonu se spekuluje o tom, že by ho mohl nahradit Afroameričan Michael Steele, který neuspěl v senátních volbách v Marylandu.

Jedním z kontroverzních politiků, které se prezident Bush rozhodl udržet, je americký velvyslanec v OSN John Bolton. George Bush chce prosadit jeho další nominaci ještě v tomto funkčním období Kongresu s republikánskou většinou, přestože s Boltonem nesouhlasí i někteří republikánští kongresmani.

Milan Kopp, Alexandr Pícha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme