Bílý dům odmítá tvrzení Teheránu o mučení íránského diplomata

Spojené státy popřely jakoukoliv účast na zadržování íránského diplomata Džalála Šarafího. Toho začátkem února unesla v Bagdádu neznámá skupina ozbrojenců. Bílý dům tak odmítavě reagoval na tvrzení režimu prezidenta Ahmadínežáda, že tajemníka íránské ambasády mučili agenti CIA.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bílý dům | Foto: Miroslav Konvalina

Mluvčí Bílého domu Gordon Johndroe prohlásil, že se íránská propaganda rozjela od zadržení britských vojáků v iráckých výsostných vodách. Íránská státní televize tvrdí, že se Šárafí léčí v nemocnici z následků mučení, ale jeho záběry nevysílá.

Podle amerických pozorovatelů je propaganda kolem íránského diplomata a zadržení britských námořníků součástí snahy Ahmadínežádova režimu odvrátit pozornost od podpory extrémistů, jaderného zbrojení a další politiky, která vyvolává kritiku mezinárodního společenství. Tvrzení íránské propagandy o údajném mučení Šarafího odmítli i představitelé koaličních sil v Bagdádu.

Alexandr Pícha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme