Bílý dům popřel zprávu o neútočení na arabské státy

Bílý dům popřel zprávu jordánských sdělovacích prostředků, podle nichž prezident George Bush slíbil jordánskému králi Abdalláhovi II., že Spojené státy nenapadnou Irák ani jiný arabský stát. Podle Bushova mluvčího Ariho Fleischera se jedná o chybnou informaci. Bush údajně jordánskému králi řekl, že ty, kdo poskytují teroristům útočiště, potká stejný osud jako teroristy samotné. Také ministr zahraničí Colin Powell ujistil, že prezident Bush nevyloučil žádný cíl. Zprávu o tom, že Spojené státy nebudou útočit na arabské státy, přinesl o víkendu také egyptský deník Al-Ahrám.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

List citoval výroky ministra zahraničí Ahmada Máhira, který tvrdil že se USA soustřeďují na Usámu bin Ládina a nehodlají konfrontaci rozšířit. Podle Máhira Američané nechystají bombardování žádné země v oblasti. Americký ministr zahraničí Powell potvrdil, že Bush se v první fázi protiteroristické operace soustředí na bin Ládinovu síť Al-Káida a na světový terorismus. Pro druhou, třetí a čtvrtou fázi vojenské kampaně proti terorismu ale prezident nevylučuje nic, sdělil Powell v rozhovoru pro americkou televizi CBS.

Americký prezident George Bush podepsal zákon o mimořádných vízech pro informátory. Takzvané "S-vízum" bude uděleno tomu, kdo nabídne zásadní informaci o teroristické nebo zločinecké organizaci. Ročně by mělo být vydáváno na 250 podobných víz. Žádat o ně mohou federální, státní i místní orgány nebo soudy a obdržet je mohou také rodinní příslušníci informátorů.

Washington se pokouší zjistit, kde se skrývá Usáma bin Ládin, který je podle představitelů hnutí Taliban stále v Afghánistánu. Pákistánský prezident Parvíz Mušaraf označil šance na jeho vydání za mlhavé. Americké zpravodajské služby usilují o získání důkazů, které by potvrdily, že za teroristickými útoky na území Spojených států stojí skutečně on. Dny Talibanu se zdají být podle pákistánského prezidenta Parvíze Mušarafa sečteny. Mušaraf to řekl v rozhovoru pro britskou BBC. Pákistánské ministerstvo zahraničí zároveň znovu ujistilo, že útok nemá za cíl afghánský lid, ale pouze vymýcení terorismu.

Vůdce Talibanu Mahammad Umar varoval Spojené státy, že jeho bojovníci povedou partyzánskou válku, pokud bude vláda Talibanu svržena. Se zástupci Aliance severu, která sdružuje afghánské síly bojující proti režimu Talibanu a bývalým afghánským králem Muhammadem Záhirem šáhem se v Římě setkala delegace amerického kongresu. Bývalý afghánský král, který žije od roku 1973 v exilu v Římě, by se mohl stát styčným bodem sil bojujících proti režimu Talibanu. "Odnášíme si z Říma dobrý dojem," prohlásil vedoucí americké delegace republikán Cord Wildom. "Bývalý král si přeje, aby se afghánský národ osvobodil sám a totéž chceme i my," dodal. Záhir šáh vyjádřil ochotu vést provizorní vládu, která bude vytvořena v Kábulu po porážce Talibanu. Po dvou letech provizorní vlády by měl Afghánistán zvolit demokraticky své představitele. Americká delegace vedla rozhovory také se zástupci Aliance severu. Obě strany vyjádřily uspokojení nadvývojem jednání o dohodě, ale mluvčí aliance Iuni Scanuni připustil, že je třeba definovat ještě některé podrobnosti. Z Říma odcestovala americká delegace do Turecka.

Spojené státy posilují ochranu před útoky biologickými a chemickými zbraněmi. Dnešní vydání časopisu Newsweek přineslo informace, podle nichž se bin ládinovi mužsi snažili získat v České republice biotoxické látky. Podle internetové verze dnešního časopisu Newsweek nejmenovaný činitel FBI týdeníku potvrdil, že se agenti binLádinovy organizace Al-Kajdá neúspěšně pokoušeli získat v Československu bakterie sněti slezinné a botulotoxiny. Newsweek neuvádí, kdy mělo k incidentu dojít. Podle zahraničních zpravodajských služeb se u binLádinova výcvikového tábora teroristů u Dželelábádu našly desítky otrávených králíků a psů. Američtí činitelé ale podle článku tvrdí, že jejich satelitní snímky žádné podobné informace nezachytily. Mezitím český ministr zahraničí Jan Kavan, který je na oficiální návštěvě USA, prohlásil, že nemůže stoprocentně vyloučit, že výcvikovým táborem v Afghánistánu prošel jeden český občan. Ministr ale zároveň dodal, že řada informací tisku spojující Českou republiku s terorismem se ukazuje jako nepravdivá.

Američtí činitelé dali jasně najevo, že pokud Taliban nebude ochoten Bin Ladina vydat, budou usilovat o svržení tohoto hnutí. Taliban nereprezentuje afghánský lid. Nechceme rozhodovat o tom, kdo bude v Afghánistánu vládnout, ale uděláme všechno proto, abychom pomohli demokratickým silám v zemi, naznačili představitelé Bílého domu. Podle informací listu New York Times schválil prezident George Bush tajnou pomoc pro afghánskou Severní alianci, která bojuje proti Talibánu. Pomoc má zvýšit bojovou schopnost Severní aliance ve válce proti Talibanu, řekl listu vysoký americký činitel, který si nepřál být jmenován. Dodal, že nejde jen o pomoc politickou.

Delegace 189 členských států OSN zahájily v newyorském sídle organizace rozpravu o posílení boje proti terorismu. Rozprava se koná na zasedání Valného shromáždění OSN, přičemž podnět k jeho svolání daly atentáty v New Yorku a ve Washingtonu z 11. září. Generální tajemník OSN Kofi Annan zahájil rozpravu uvítáním newyorského starosty Rudolpha Giulianiho, který se jednání účastní jako mimořádný host. Jak hlásí naše zpravodajka ve Spjených státech Olga Krupauerová, starosta vyzval OSN k potírání terorismu, k němuž nikdo nemůže mít neutrální postoj, a připomněl, že důkazy o jeho barbarství leží jen tři kilometry od sídla OSN v troskách bývalého Světového obchodního centra.

Americký prezident George Bush oznámil, že se Spojeným státům v rámci boje proti mezinárodnímu terorismu dosud podařilo zmrazit aktiva ve výši šesti miliónů dolarů "spojená s teroristickými aktivitami". Bylo také zablokováno 30 amerických a 20 zahraničních bankovních účtů patřících organizaci Al-Káida, vedené hlavním podezřelým z nedávných atentátů v USA Usámou bin Ládinem.

Britská vláda oznámila zmrazení kont ve výši více než šedesáti milionů liber patřící skupinám blízkým afghánskému vládnímu hnutí Taliban. Nová opatření v boji proti terorismu dnes oznamuje ministr fiancí Golden Brown na výroční konferenci vládní labouristické strany. Podle Brownova názoru je přístup k financím pupeční šňůrou terorismu a ministr financí vyzývá všechny státy světa, aby teroristům zněmožnily přístup k jejich jmění. Nová antiteroristická opatření, která oznámil premiér Tony Blair, zahrnují zpřísnění azylových zákonů a urychlení procesu extradice podezřelých osob. Vláda také hodlá zavést přísný dohled na směnárny cizích valut, aby nepomáhaly teroristů v přepírání špinavých peněz. V rozhovoru pro rádio BBC ministr financí vyjádřil přesvědčení, že zvýšené nároky na výdaje související s bojem proti terorismu hospodářské vyhlídky Velké Británie neovlivní.

Vědunka Lunardi, Markéta Kaclová, Milan Kopp, Olga Krupauerová, Milan Kocourek, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme