Bílý dům požaduje od Talibanu činy

Spojené státy od afghánského Talibanu očekávají činy, nikoli vyjednávání. V souvislosti s nabídkou Talibanu jednat o Usámovi bin Ládinovi to vzkázal mluvčí Bílého domu Ari Fleischer. Poselství George Bushe Talibanu je jasné - je čas pro činy, ne pro vyjednávání, uvedl Fleischer bez dalších podrobností. Z amerického Norfolku míří na východ letadlová loď Theodor Rooswelt. Washington také nařídil rozmístění sta letadel v oblasti Perského zálivu. Odvetné operace proti mezinárodnímu terorismu se po boku Spojených států chce zúčastnit i Německo, podporu slibuje i Polsko. Nejrozsáhlejší vyšetřování v dějinách Spojených států jede naplno. Americké zpravodajské služby se pokoušejí rozplést síť teroristů, kteří se podíleli na útocích v New Yorku a Washingtonu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle amerického ministerstva spravedlnosti existuje možnost, že únosci se chtěli zmocnit více než čtyř letadel. FBI má také informace o tom, že jeden z atentátníků se minulý rok v Evropě setkal s iráckými agenty. Neplyne z toho ale žádný důkaz o tom, že by se Irák podílel na útocích. Američtí představitelé zároveň připravují veřejnost na dlouhou a obtížnou bitvu proti terorismu. Pentagon pracuje na plánech v naprostém utajení a nehodlá sdílet informace o chystaných operacích s médii. Naděje na záchranu živých z trosek newyorských mrakodrapů slábne.

Hasiči a záchranáři přesto pokračují ve vyprošťovacích pracech v doutnajících ruinách. Jak informuje zvláštní zpravodaj Českého rozhlasu Miroslav Konvalina, v noci na dnešek se záchranářům podařilo dostat do podzemního nákupního střediska pod zhroucenými věžemi mrakodrapů, nikoho živého však nenašli. Už týden nacházejí v troskách jen kusy těl. Identifikace obětí může trvat rok a k jejímu průběhu bude zajištěno až milión částí. Dosud jen 152 mrtvých dokázali odborníci pojmenovat. Z New Yorku mezitím odcestovalo 150 hasičů, kteří před týdnem přispěchali na pomoc z tak vzdálených států, jakými jsou Texas a Nové Mexiko. Vystřídali je čerství dobrovolníci.

Pentagon posílá letecké posily na základny na Blízkém východě. Ministr obrany Donald Rumsfeld podepsal rozkaz k přesunu více než stovky bojových letounů do Kuvajtu a Bahrajnu. Jak telefonuje washingtonská zpravodajka ČRo 1 - Radiožurnálu Olga Krupauerová, jde o první konkrétní signál přípravy Spojených států na odvetu za teroristické útoky z minulého týdne.

Starosta New Yorku Rudolph Giuliani oznámil, že naděje vyproštění živých z trosek Světového obchodního střediska je "velmi, velmi malá". Potvrdil, že bylo nalezeno 218 mrtvých. Mezi identifikované patří 37 policistů, 32 hasičů a 2 zdravotníci.

FBI uvalila vazbu na čtyři klíčové svědky a dalších téměř osm desítek lidí bylo zadrženo kvůli porušení imigračních zákonů. Ministr obrany Donald Rumsfeld naznačil, že teroristy podporuje jedna nebo více zemí, nesdělil ale další detaily. FBI mezitím zjistila, že jeden z únosců letounu společnosti American Airlines, který narazil do prvního mrakodrapu v New Yorku, Mohhamed Atta se sešel tento rok v Evropě s příslušníky irácké rozvědky. Podle nejmenovaných zdrojů to ale neznamená, že Irák podporoval teroristické útoky.

Do Washingtonu míří představitelé spojeneckých států, aby s představiteli Spojených států jednali o společném postupu proti terorismu. Je mezi nimi i německý ministr zahraničí Joschka Fischer, který se chystá vyjádřit plnou podporu USA v případě vojenského zásahu. Podle dnešního vydání Frankfurter Algemaine Zeitung mají Američané zájem hlavně o jednotku rychlého nasazení KSK, čítající 300 můžů, pro případný výsadek v Afghanistánu.

Washington a Moskva se shodují na koordinaci boje proti terorismu, ale nejednaly o konkrétních plánech vojenské odvety na teroristické útoky v USA. Uvedl to ruský ministr zahraničí Igor Ivanov po setkání se svým americkým kolegou Colinem Powellem ve Washingtonu. Šéf americké diplomaciezdůraznil fakt, že Moskva neváže svou protiteroristickou spolupráci na žádnou z kontroverzních záležitostí ve vztazích mezi oběma zeměmi, jako je konflikt v Čečensku, rozšiřování NATO nebo americký projekt protiraketové obrany.

Do Washingtonu dnes přijíždí také delegace Evropské unie. Vede ji belgický ministr zahraničí Louis Michel. Michel a představitel Evropské unie pro zahrančí Solana se ve Washingtonu setkají s ministrem zahraničí Colinem Powelem. Michel chce Spojeným státům tlumočit trvalou podporu pro boj proti terorismu. Unie ale není podle ministra kvůli této podpoře s nikým ve válce. "Necítím, že jsem ve válce s nějakou zemí. Evropská unie je zapojena do koalice, která chce potírat terorismus všemi možnými prostředky, ale není to válka," řekl Michel a upozornil, že chápe, proč americký prezident Bush používá tento termín. "Rozumím tomu, že se americká vláda cítí vojensky napadena," dodal.

Americký prezident George Bush vyzval americkou veřejnost, aby pomohla pozůstalým obětí teroristických útoků. Prezident z Bílého domu apeloval na Američany, aby posílali finanční a materiální dary pro pozůstalé po téměř 6000 mrtvých či pohřešovaných. Bush zveřejnil internetovou adresu, která až dosud vybrala na 57 miliónů dolarů. Bush zároveň připravuje veřejnost na dlouhou a obtížnou bitvu proti terorismu. Pentagon pracuje na plánech v naprostém utajení a nehodlá sdílet informace o chystaných operacích s médii.

Vláda prezidenta George Bushe připravuje přímou finanční pomoc americkým leteckým společnostem, otřeseným v důsledku teroristických útoků na USA z minulého týdne. Ministr dopravy Norman Mineta po schůzce se zástupci leteckých společností vyjádřil naději, že záchranný balík pro odvětví bude předložen Kongresu do počátku příštího týdne.

Největší výrobce tryskových letadel - americká společnost Boeing - chce propustit do konce příštího roku 20 až 30 tisíc zaměstnanců. Jde o pracovníky divize na výrobu komerčních letadel. Počet zaměstnanců společnosti by se tak celkově snížil o 20 až 30 procent. K tomuto rozhodnutí společnost Boeing přistoupila s ohledem na prudký pokles zakázek z leteckého průmyslu. Ten je negativně zasažený teroristickými útoky ve Spojených státech z minulého týdne.

Milan Kopp, Olga Krupauerová, Milan Fridrich, Martin Hromádka, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme