Bílý dům uvítá čínského prezidenta Si Ťin-pchinga s nejvyššími poctami

Ve Spojených státech je na návštěvě čínský prezident. Si Ťin-pching se dnes setká ve Washingtonu s americkým prezidentem Barrackem Obamou. Témata jednání: ekonomika, íránský jaderný program či omezování emisí. Pro hosta připravuje Bílý dům velkolepé uvítání. Zahrnuje dělostřelecké salvy, přijetí v Oválné pracovně i státní banket.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký prezident Barack Obama doprovází čínského hosta Si Ťin-pchinga na soukromou večeři | Zdroj: Reuters

Po volnějším programu na západě USA, kterým počátkem týdne začala cesta prezidenta Si Ťin-pchinga do USA, čeká dnes čínského hosta ve Washingtonu rozhovor se šéfem Bílého domu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Při jednání s čínským protějškem jiste neopomine americký prezident Barack Obama i otázku lidských práv, poznamenal komentátor ČRo Milan Slezák

Barack Obama chce podle analytiků s prezidentem mluvit o stavu čínské ekonomiky, o čínských územních nárocích v Jihočínském moři a o údajných útocích čínských hackerů.

Si Ťin-pching před odletem do Washingtonu novinářům řekl, že se na debatu s Obamou těší. Má se stát důkazem, že dvě největší ekonomiky světa dokážou spolupracovat při řešení globálních problémů.

Podle amerických zdrojů se diskuse nevyhne ani severokorejskému a íránskému jadernému programu, žádný velký průlom se ale nečeká.

ČTK, ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme