FK Karabach 0:0 FC Viktoria Plzeň

Bílý dům zveřejnil zprávu o majetku členů Trumpova týmu: kolem prezidenta jsou boháči

Ivanka Trumpová a její manžel Jared Kushner zůstávají spojeni s rozsáhlým majetkem v hodnotě až 740 milionů dolarů (19 miliard Kč). Vyplývá to ze zprávy, kterou Bílý dům v pátek vydal k majetkovým poměrům zhruba 180 pracovníků administrativy. Dcera prezidenta Donalda Trumpa Ivanka se má stát otcovou asistentkou, její manžel Jared je Trumpovým poradcem. Majetek Donalda Trumpa ani viceprezidenta Mikea Pence do zprávy zahrnut není.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jared Kushner a jeho žena Ivanka Trumpová | Zdroj: Reuters

Podle agentury Reuters zpráva ukazuje, že Trump je obklopen mimořádně bohatými lidmi. Zpráva podává informaci o majetkových poměrech pracovníků před jejich vstupem do vládních služeb.

Gary Cohn, který řídí Národní ekonomickou radu, má podle dokumentu majetek v hodnotě mezi 253 až 611 miliony dolarů. Rok před nástupem do Bílého domu se jeho roční příjem pohyboval kolem 77 milionů dolarů.

Tisíce dat proudí mezi telefony i počítači. Jourová o jejich ochraně jednala ve Spojených státech

Číst článek

Ivanka Trumpová si podle listu The New York Times ponechává podíl v Trumpově mezinárodním hotelu ve Washingtonu, který je nedaleko Bílého domu, a podle zprávy z něj Ivančiny příjmy mezi lednem 2016 a letošním březnem činily až pět milionů dolarů.

Trumpův hlavní stratég Stephen Bannon přiznal do zprávy příjem 191.000 dolarů z firmy Breitbart News Network, 125.000 dolarů z Cambridge Analytica, jež obě pracovaly pro Trumpa při jeho kampani. Dalších 61.000 dolarů mu zaplatila konzervativní nezisková organizace Government Accountability Institute a všechny tři tyto společnosti podporuje finančník a jeden z největších dárců republikánů Robert Mercer a jeho dcera Rebekah. Hlavním Bannonovým majetkem je konzultační firma Bannon Strategic Advisors, jejíž cena se odhaduje na pět až 25 milionů dolarů. Vlastní také bankovní konto s více než dvěma miliony dolarů a nemovitosti v hodnotě přesahující deset milionů dolarů.

Zvyšte výdaje na obranu, vyzval v Bruselu Tillerson. Požadovaná částka je nereálná, zní z Německa

Číst článek

Trumpova mluvčí Kellyanne Conwayová si loni vydělala přes 840.000 dolarů a hodnota jejího majetku se pohybuje podle NYT mezi 11 a 44 miliony dolarů.

Trumpova administrativa se označuje za jednu z nejmajetnějších v dějinách USA. Majetek jejích vysoce postavených členů se podle agentury Bloomberg odhaduje na 12 miliard dolarů.

Kellyanne Conwayová a Steve Bannon. | Foto: Reuters

Mluvčí Bílého domu Sean Spicer ke zprávě v pátek řekl, že „lidé nyní vidí zajímavou věc – jež by se měla slavit – totiž, že prezident přivedl do své administrativy, a zejména do Bílého domu, mnoho schopných lidí.“

Demokratičtí poslanci upozorňují na možný střet zájmů v případě Kushnera, který je zapojen stejně Trump do newyorského realitního prostředí.

V pátek byl také zveřejněn plán, jak se má Kushner odpoutat od rozsáhlého podnikání, jež řídil spolu se svým otcem. Kushner vystoupil z vedení ve více než 200 podnicích rodinné firmy, ale podle NYT může stále požívat zisku z mnoha z nich. Larry Noble, který v minulosti pracoval jako poradce pro federální volební komisi, řekl, že tento plán není dostatečný. "I když je vystoupení z vedení podniků významný krok, (Kushner) má stále prospěch z těchto podniků a představuje možnost střetu zájmů," řekl Noble.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme