Bin Ládin biologické materiály v ČR nenakupoval

Neexistují žádné náznaky, že by teroristé z organizace Al-Kajda Usámy bin Ládina mohli v České republice získat vzorky biologických zbraní, jak o tom informoval britský The Mail on Sunday. K tomuto závěru došel sněmovní výbor pro obranu a bezpečnost na svém dnešním mimořádném jednání s šéfy bezpečnostní i informační služby a ministerstva obrany.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

"Můžeme stoprocentně vyloučit, že by došlo k jakékoliv možnosti nákupu nebo nabízení biologických válečných materiálů, protože armáda České republiky tyto věci ještě v minulém desetiletí ze sta procent zničila," prohlásil předseda výbrou Petr Nečas z ODS. Zrovna tak podle něj neexistují žádné poznatky, že by k podobným nabídkám nebo nákupům došlo od jiných subjektů v rámci České republiky. Ke kauze Zetor Nešas uvedl, že se na základě jednání potvrdilo, že ministr obrany vystupoval poněkud neuváženě a neexistují žádné důkazy o obchodování Zetoru s teroristou bin Ládinem.

Podle mluvčího ministerstva obrany Milana Řepky armáda ani jiné instituce podléhající ministerstvu obrany nedisponují biologickými látkami botulotoxinem a antraxem, tedy snětí slezinnou. Od roku 1994 české obranné složky vůbec nedisponují žádnými bakteriálními kmeny nebo viry, které by bylo možné k přípravě bojové biologické zbraně použít. Civilní správa má výsledky svého vlastního prověřování dodat ve středu.

Tyto nebezpečné jedy podléhají velmi přísným ochranným podmínkám. Například Ústav veterinárního lékařství v Brně má ve své sbírce bakterie, které botulotoxin produkují. Výroba této látky ale podle pracovníků laboratoře není zas až tak náročná. V současné době by podobné bakterie měly být ve dvou referenčních laboratořích.

Tyto mikroorganismy slouží prý pouze k výzkumným účelům, a není možné je volně získat. Vývoz mezi zeměmi ale funguje - z Brna putovaly bakterie naposledy do Slovinska. Žádné podezřelé zemi, která by mohla těchto látek zneužít pro teroristické účely, ale čeští vědci bakterie neposkytli. Vnitro teď prověřuje, zda armádní a civilní instituce zničily zdroje těchto látek. Laboratoře ovšem říkají, že bakterie například ze zkažených potravin, z nichž se dá botulotoxin vyrobit, musejí mít pro diagnostické účely. Napadení biologickými zbraněmi přirovnávají odborníci ke katastrofě. Vzhledem k tomu, že onemocnění botulismem je velmi vzácné a sněť slezinná se u nás už dvacet let nevyskytla, obyvatelstvo nemá protilátky a většina lékařů zas potřebné zkušenosti.

Vladimír Hrubý, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme