Bin Ládin biologické materiály v ČR nenakupoval

Neexistují žádné náznaky, že by teroristé z organizace Al-Kajda Usámy bin Ládina mohli v České republice získat vzorky biologických zbraní, jak o tom informoval britský The Mail on Sunday. K tomuto závěru došel sněmovní výbor pro obranu a bezpečnost na svém dnešním mimořádném jednání s šéfy bezpečnostní i informační služby a ministerstva obrany.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

"Můžeme stoprocentně vyloučit, že by došlo k jakékoliv možnosti nákupu nebo nabízení biologických válečných materiálů, protože armáda České republiky tyto věci ještě v minulém desetiletí ze sta procent zničila," prohlásil předseda výbrou Petr Nečas z ODS. Zrovna tak podle něj neexistují žádné poznatky, že by k podobným nabídkám nebo nákupům došlo od jiných subjektů v rámci České republiky. Ke kauze Zetor Nešas uvedl, že se na základě jednání potvrdilo, že ministr obrany vystupoval poněkud neuváženě a neexistují žádné důkazy o obchodování Zetoru s teroristou bin Ládinem.

Podle mluvčího ministerstva obrany Milana Řepky armáda ani jiné instituce podléhající ministerstvu obrany nedisponují biologickými látkami botulotoxinem a antraxem, tedy snětí slezinnou. Od roku 1994 české obranné složky vůbec nedisponují žádnými bakteriálními kmeny nebo viry, které by bylo možné k přípravě bojové biologické zbraně použít. Civilní správa má výsledky svého vlastního prověřování dodat ve středu.

Tyto nebezpečné jedy podléhají velmi přísným ochranným podmínkám. Například Ústav veterinárního lékařství v Brně má ve své sbírce bakterie, které botulotoxin produkují. Výroba této látky ale podle pracovníků laboratoře není zas až tak náročná. V současné době by podobné bakterie měly být ve dvou referenčních laboratořích.

Tyto mikroorganismy slouží prý pouze k výzkumným účelům, a není možné je volně získat. Vývoz mezi zeměmi ale funguje - z Brna putovaly bakterie naposledy do Slovinska. Žádné podezřelé zemi, která by mohla těchto látek zneužít pro teroristické účely, ale čeští vědci bakterie neposkytli. Vnitro teď prověřuje, zda armádní a civilní instituce zničily zdroje těchto látek. Laboratoře ovšem říkají, že bakterie například ze zkažených potravin, z nichž se dá botulotoxin vyrobit, musejí mít pro diagnostické účely. Napadení biologickými zbraněmi přirovnávají odborníci ke katastrofě. Vzhledem k tomu, že onemocnění botulismem je velmi vzácné a sněť slezinná se u nás už dvacet let nevyskytla, obyvatelstvo nemá protilátky a většina lékařů zas potřebné zkušenosti.

Vladimír Hrubý, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme