bin Ládin byl před dvěma týdny naživu

Nejhledanější muž světa Usáma bin Ládin, o jehož osudu panují pouze dohady, byl zřejmě ještě před dvěma týdny prokazatelně naživu. Katarská satelitní televize al-Džazíra večer zveřejnila videonahrávku, na které bin Ládin hodnotí tři měsíce od útoků na Spojené státy. Podle al-Džazíry ji bin Ládin natočil před čtrnácti dny. Není ale jasné, kde záznam pořídil.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kábul

Hledaný terorista na videokazetě tvrdí, že cílem atentátů z 11. září bylo přinutit Spojené státy, aby přestaly podporovat Izrael. Bin Ládin zároveň obvinil Západ z nenávisti k islámu. Všechny útoky na něj jsou prý proto požehnané. Bin Ládin na záznamu pózuje v polní uniformě a vedle sebe má kalašnikov. Bílý dům videonahrávku označil za teroristickou propagandu.

Před několika dny se objevila zpráva, že bin Ládin už možná nežije. Podle mluvčího amerických jednotek nasazených v Afghánistánu Kentona Keitha mohl nejhledanější terorista světa zahynout při americkém bombardování jeskynního komplexu Tora Bora na východě země. Keith však neupřesnil, zda Američané získali důkazy o bin Ládinově smrti. Nicméně zdůraznil, že oblast se stala v několika dnech terčem mimořádně silného soustředěného bombardování. Od útoku nejsou o šéfovi teroristické sítě Al-Káida žádné zprávy. Naopak premiér afghánské prozatímní vlády Karzáí tvrdí, že bin Ládin je stále naživu a nadále se pohybuje na území Afghánistánu. Premiér také řekl, že ví, kde se nachází vůdce Talibanu mulla Muhammad Umar. Místo jeho údajného pobytu však nijak neupřesnil.

Spojené státy plánují využít zařízení na své námořní základně Guantánamo na Kubě jako středisko pro zadržené příslušníky teroristické sítě Al-Káida a bojovníky Talibanu. Ve Washingtonu to potvrdil americký ministr obrany Donald Rumsfeld. Podle něj se ale na základně neplánuje vytvoření vojenských tribunálů. Tento americký krok může podle některých expertů vyvolat rozhořčenou reakci kubánského prezidenta Fidela Castra.

Americká armáda nyní zadržuje na 45 bývalých příslušníků Talibanu a členů Al-Káidy. V jihoafghánském Kandaháru čeká na výslech 37 vězňů, osm je umístěno na americkém vojenském plavidle v Ománském zálivu.

Markéta Kaclová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme