Bin Ládin se údajně skrývá v Pákistánu

Katarská televizní stanice Al- Džazíra odvysílala kompletní znění nejnovější videonahrávky s islámským extremistou Usámou bin Ládinem. Ta byla do Kataru poslána bez zpáteční adresy z Pákistánu. Usáma bin Ládin v ní mimo jiné vyzval islamisty k zásahům proti americké ekonomice všemi prostředky. Al-Džazíra před tím zveřejnila pouze výňatky ze 34minutové nahrávky staré údajně zhruba 14 dní.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Usáma bin Ládin

Na bin Ládinovi je patrná únava, je podstatně bledší, pohublejší a má mnohem šedivější vousy, než u snímků starších pouze o několik měsíců. Podle expertů měl bin Ládinův antiamerický projev za cíl ukázat, že je hledaný extremista saúdskoarabského původu stále naživu.

Hledaný terorista Ládin se prý v Pákistánu skrývá pod ochranou radikálních islámských vůdců, kteří pomáhali vytvořit fundamentalistické hnutí Taliban. Agentuře Reuters v Kábulu to potvrdil mluvčí afghánského ministra obrany Muhamad Habíl. Přesné místo bin Ládinova pobytu ale afghánská vláda nezná.

Americké speciální jednotky a jejich spojenci zatím pročesávají jeskynní komplex Tora Bora a jeho okolí ve snaze najít stopy po Usámovi bin Ládinovi. Západní rozvědky, které mají za úkol vystopovat, kde se terorista ukrývá, delší dobu oficiálně mlčí. Nikterak sdílný není ani mluvčí velitelství protiteroristické akce plukovník Rick Thomas. Podle něho zůstává bin Ládin nelokalizovaný. Thomas pouze připustil, že do Tory Bory by mohli být povoláni další američtí výsadkáři, aby se prohledávání komplexu urychlilo.

Do Afghánistánu odletěly další tři stovky britských vojáků, kteří tam budou připravovat misi mezinárodních mírových sil. Počet britských vojáků v Kábulu tak stoupl na 500. Jejich hlavním úkolem je zajistit provoz nedalekého letiště v Bagramu, které značně poničily americké nálety. Právě tam budou přistávat příslušníci mezinárodních mírových sil. Celkem by jich mělo být v Afghánistánu rozmístěno na šest tisíc. Velet jim bude Velká Británie, která v přípravné fázi mise vyšle půl druhého tisíce vojáků. Příslušníci britské armády v Afghánistánu teď také pracují na odstraňování min a obnově zničené infrasktruktury. Velitelé Královského námořnictva také zajišťovali bezpečnost účastníků slavnostní inaugurace nové afghánské vlády, která se odehrála o víkendu. Už brzy by jim měli přijet na pomoc také francouzští, němečtí a kanadští vojáci.

Markéta Kaclová, Marika Táborská, Martin Drtina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme