Bin Ládin vyzval k bojkotu iráckých voleb

Šéf sítě Al-Káida Usáma bin Ládin údajně vyzval k bojkotu lednových parlamentních voleb v Iráku. Vzkaz nejhledanějšího teroristy světa odvysílala arabská televize Al-Džazíra. Hodnověrnost nahrávky zatím oficiální zdroje nepotvrdily.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Usáma bin Ládin

Usáma bin Ládin | Foto: Federal Bureau of Investigation

Hlas připisovaný ukrývajícímu se šéfovi Al-Káidy varoval všechny účastníky voleb, že budou považováni za zrádce islámu. Iráčané podle něj nemají poslouchat "lokaje", kteří jménem islámských stran a skupin vyzývají lidi k účasti ve volbách.

Údajný bin Ládin zároveň označil jordánského radikála abú Músu Zarkávího za vůdce své sítě v Iráku. Ocenil krvavé útoky, kterým jsou v Iráku vystaveni američtí vojáci i představitelé nového iráckého režimu, a vyzval všechny muslimy, aby poslouchali tohoto muže, za jehož dopadení USA vypsaly odměnu 25 milionů dolarů.

Zatímco bin-Ládin se pravděpodobně ukrývá v horách u pákistánsko-afghánské hranice, Zarkáví je podle Američanů v Iráku, kde organizuje ozbrojený odpor. V listopadu se mu prý podařilo uprchnout ze svého sídla ve Fallúdži, kterou armáda USA dobyla. Hlavní aktivita vzbouřenců je od té doby hlášena v oblasti Mosulu.

Martin Hromádka, Martin Drtina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme