Bin Ládin zřejmě stále ještě žije

Strůjce teroristického útoku z 11. září 2001 proti New Yorku a Washingtonu Usáma bin Ládin je zřejmě stále naživu. Podle amerického experta na terorismus Yossefa Bodanského, kterého cituje agentura AFP, se nejhledanější terorista pohybuje mezi východem Afghánistánu, pákistánským Kašmírem a severozápadem Pákistánu. Jak dále uvedl, výbor expertů na terorismus a nekonvenčí válku vytvořený americkou sněmovnou reprezentantů, který Bodanský vede, má dost dobrou představu o tom, kde se bin Ládin nachází.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Usáma bin Ládin | Foto: Alexandr Pícha

Podle experta bin Ládin volně překračuje afghánsko- pákistánskou hranici a je obklopen nejvěrnějšími druhy a elitními ozbrojenci. Je v kontaktu se svými stoupenci a přestože se snaží vyhnout protivníkům, jeho pohyb neuchází při frekvenci styků s okolím zcela pozornosti. Problém je ale jej lokalizovat včas na to, aby se ho podařilo chytit. Bodanski vyjádřil přesvědčení, že příslušníci pákistánské tajné služby bin Ládina aktivně podporují a pomáhají mu.

Druhů, kteří ho doprovázejí je kolem jednoho tuctu, příslušníků osobní ochrany mezi třiceti až šedesáti, podle toho v jaké je oblasti. Další větší počet lidí zajišťuje jeho přesuny. V jeho blízkosti není žádná žena. Bodanski také řekl, že bin Ládin má devět dvojníků a využívá vypracovaný systém podávání dezinformací.

Markéta Kaclová, Zdenka Turková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme