Bin Ládina dopadneme a postavíme před soud, řekl Bush v Kábulu

Usáma Bin Ládin bude dopaden a postaven před soud. Během své nečekané návštěvy Kábulu to prohlásil americký prezident George Bush. Je to vůbec poprvé, co americký prezident zavítal do této asijské země, která je po útocích na americké cíle z 11. září 2001 klíčovým místem v tažení USA proti terorismu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

George Bush a Hamíd Karzáí | Foto: ČTK

Bush přiletěl do Kábulu podpořit vládu prezidenta Karzáího v jeho úsilí o demokratizaci země. Ocenil například, to že byla umožněna svoboda tisku a po letech vlády Talibanu se opět otevřely školy i pro dívky.

Do země přijel Bush v době, kdy Afghánistán čelí rostoucímu násilí ze strany ozbrojenců teroristické sítě Al-Káida a příznivců svrženého vládního hnutí Taliban. V horách na hranicích s Pákistánem se nejspíš skrývá i nejhledanější muž světa Usáma bin Ládin.

"Pevně věřím, že bib Ládin bude postaven před soud. Jsou mu v patách americké, afghánské i pákistánské jednotky. Boj s Al-Káidou pokračuje. Pomalu, ale jistě její příslušníky zatýkáme a svět se díky tomu mění k lepšímu," uvedl prezident Bush v Kábulu.

Usáma bin Ládin, který je považován za strůjce útoků na New York a Washington, se skrývá od konce roku 2001. Už čtyřikrát se jej málem podařilo zabít, vždy ale unikl.

Martin Hromádka, Jaromír Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme