Bin Ládina pohřbili Američané do moře, báli se vzniku poutního místa

Tělo zabitého teroristy Usámy bin Ládina skončilo v moři. Američané nechtěli, aby se jeho hrob stal poutním místem pro islámské radikály. Armáda Spojených států tvrdí, že s tělem nakládala přesně podle muslimské tradice, která velí pohřbít mrtvého do 24 hodin.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Usáma bin Ládin na záběrech televize al-Džazíra z roku 2003

Usáma bin Ládin na záběrech televize al-Džazíra z roku 2003 | Foto: AFP

Vojáci nejprve odvezli ostatky nejhledanějšího muže světa z Pákistánu do Afghánistánu. Spekulovalo se o základně Bagrám, kde experti zřejmě tělo identifikovali. Teprve pak ho pohřbili do moře. Muslimští fundamentalisté jim ale budou určitě vyčítat celou řadu nesrovnatelností.

V Koránu lhůta 24 hodin pro pohřeb přímo uvedena není, píše se jen, že má být tělo pohřbeno co nejdříve. Bývá tedy zvykem pohřbívat ještě v den úmrtí, případně následující den.

Přehrát

00:00 / 00:00

Muslimské tradice pohřbívání přiblížil Ondřej Bouda ze zahraniční redakce Radiožurnálu

Tělo je ovšem potřeba omýt. Dá se předpokládat, že se tak stalo. S největší pravděpodobností to dělali i muslimové. V ideálním případě by tuto službu měli poskytnout příbuzní zesnulého. A to se asi nestalo.

Islám navíc vyžaduje pohřeb do země. Jde o symbolickou záležitost, která se dá vyjádřit citátem ‚prach jsi a v prach se obrátíš.‘ Nepoužívá se kvůli tomu rakev, ale jen rubáš. Existuje sada jasných pravidel, s drobnými regionálními variacemi.

Hlavní roli by opět měli hrát příbuzní. Důležité také je, aby hlava mrtvého směřovala k Mekkce. A musí se pohřbít dostatečně hluboko, tak aby ho nemohla žádná zvěř vyhrabat.

Pohřeb na moři ale není úplně zakázán. Islám ho povoluje v případě, že k úmrtí dojde na moři a není možné tělo dovézt na pevninu dříve, než se začne rozkládat. Pak je potřeba k tělu přidat závaží a hodit ho do moře pokud možno v místě, kde nejsou dravci.

Igor Maňour, Martina Mašková, Ondřej Bouda Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme