Americká vláda mění pravidla biochovu z dob Baracka Obamy. Nelíbí se to ani farmářům

Když jdete ve Spojených státech do samoobsluhy, většinou máte na výběr – buď si koupit běžné potraviny, nebo si připlatit za organickou kvalitu. Ta je certifikovaná ministerstvem zemědělství, které ale právě teď v květnu definitivně zruší loňské nařízení z dob vlády Baracka Obamy. Nová pravidla měla zpřísňovat nároky na výrobu takových potravin a jejich rušení se – možná trochu paradoxně – nelíbí ani některým farmářům.

Od stálého zpravodaje Maryland Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Farmář Ron Holter před svojí kanceláří.

Farmář Ron Holter před svojí kanceláří. | Foto: Jan Kaliba | Zdroj: Český rozhlas

V dřevěné ohradě se potulují kozy a prasečí rodinka, o kus dál na trávníku hejno slepic – a všude kolem na pastvinách v klidu, až trochu znuděně přežvykuje víc než stovka krav.

Ron Holter je pátou generací, která se stará o tuhle farmu u města Jefferson v Marylandu, a když ji skoro před čtvrt stoletím přebral od svého otce, od základů změnil režim jejího fungování.

„My se pořád budeme držet našich standardů a vyrábět v bio kvalitě,“ říká Ron Holter. | Foto: Jan Kaliba | Zdroj: Český rozhlas

„Smysl organického stylu výroby je, že chceme mít zdravější produkty, po kterých je také stále větší poptávka. Navíc se zvířaty, která se volně pasou, je míň práce, a ještě k tomu ani nemusíme nic sklízet. O farmu se staráme jen já a syn – a i tak víc a víc převládá zařizování nad manuální činností. To zpřísnění podmínek pro organické typy produktů mělo podporu statisíců lidí po celé Americe, a když vláda oznámila, že nové nařízení zruší, byl to šok,“ řekl Holter zpravodaji Radiožurnálu v USA.

Podle Holtera tím víc utrpí například chovatelé slepic, kteří dodávají na trh vejce v organické kvalitě, než farmáři jako je on, kteří se věnují hlavně chovu dobytka a prodeji mléka. Ale i tak ho tohle rozhodnutí štve.

Farmářské stavení Rona Holtera. | Foto: Jan Kaliba | Zdroj: Český rozhlas

Dva způsoby chování – stejná premium značka

„My se pořád budeme držet našich standardů a vyrábět v biokvalitě. Jenže zvýhodní to konkurenci, která se tak přísnými pravidly neřídí, ale i tak se pořád vejde do této prémiové kategorie. A jde i o podmínky pro ta zvířata. Když někdo chová slepice jako my volně, nechává je, aby se živily přirozeně v trávě červy a žížalami, stojí to samozřejmě víc peněz, než když je máte zavřené v klecích. Ale ve výsledku si oba způsoby mohou vysloužit značku biokvality. Pro malé farmáře, kteří se opravdu snaží, to bude oproti velkochovům nevýhoda,“ říká farmář.

Farma Rona Holtera v městečku Jefferson nedaleko Marylandu. | Foto: Jan Kaliba | Zdroj: Český rozhlas

Skupina malých producentů organických vajec či mléka si dokonce zadala inzerát v celostátním tisku, aby na chystaný krok zákazníky upozornila a proti plánu amerického ministerstva zemědělství se ohradila.

Naopak třeba Národní svaz producentů vepřového masa uvítal rozhodnutí, že taková regulace není v kompetenci vlády.

„Ano, my farmáři jsme od předchozí, Obamovy administrativy měli zřejmě větší podporu, co se standardů biokvality týče. Ale rozumím i té současné, Trumpově, proč nechce lidi zatěžovat dalšími regulacemi – takový přístup plně podporuju. Takže všechno má svoje, těžko říct, kde má být ta hranice,“ říká Ron Holter.

Sám bude i nadále do obchodů dodávat mléko pod značkou, která má náročnější standardy pro organické potraviny, než jsou ty vládní.

Jan Kaliba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme