BIS: Budova RFE středem zájmu iráckých agentů

O sídlo Rádia Svobodná Evropa v Praze se zajímali iráčtí agenti. Po jednání krizového štábu to potvrdil ředitel Bezpečnostní informační služby Jiří Růžek. Americký týdeník Newsweek tento týden informoval o tom, že bývalý irácký konzul Ahmad Aní budovu Svobodné Evropa fotografoval. Aní se také v Praze měl sejít s teroristou Muhammadem Attou, o němž se předpokládá, že 11. září navedl jedno z unesených letadel na newyorské Světové obchodní centrum. Irácký konzul byl v dubnu z Česka vyhoštěn.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

obrněný transportér před RSE | Foto: Jan Rosenauer

"Vyhoštění iráckého konzula souviselo s jeho činnostmi, které se neslučují s diplomatickou funkcí. A mohu potvrdit, že Rádio Svobodná Evropa bylo středem zájmu členů iráckých služeb", prohlásil po jednání krizového štábu Jiří Růžek.

Krizový štáb dnes rozhodl, že bezpečnostní opatření kolem budovy RFE v centru Prahy se zatím nezmění. Budovu už několik týdnů hlídají společně s policisty také vojáci s obrněnými transportéry. "Nejsou informace, které by nás opravňovaly ke snížení úrovně bezpečnostních opatření", uvedl ministr vnitra Stanislav Gross. Podle něj není zatím jasné, zda se budova Svobodné Evropy z bezpečnostních důvodů přestěhuje z centra metropole na jiné místo. Naše ministerstvo zahraničí o této možnosti stále vyjednává s americkou stranou.

Naše bezpečnostní složky podle Grosse zatím nemají žádné informace o tom, že by mezi žadateli o azyl v České republice byly osoby napojené na cizí zpravodajské služby. Ministr vnitra to řekl v reakci na středeční informace německého Spolkového úřadu pro ochranu ústavy, podle nichž se agenti irácké tajné služby vydávají za běžence a pomocí převaděčských gangů nelegálně překračují česko-německou hranici.

Piloti ČSA, kteří létají do Spojených států, budou požádáni o dobrovolný souhlas ke svým prověrkám. Pokud nebudou souhlasit, nařídí jim prověrky vláda. Oznámil to první náměstek ministra dopravy Vladimír Sokolík. O prověření pilotů nás požádala americká vláda v souvislosti s teroristickými útoky z 11. září. Vzhledem k tomu, že nebylo jasné, jestli česká legislativa podobné prověrky umožňuje, byla před dvěma týdny vytvořena pracovní skupina, která měla za úkol nalézt řešení. Na linkách do Spojených států létá zhruba 32 kapitánů a pilotů.

Helena Šulcová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme