Česko 0:0 USA

Bití neozbrojených a popravy bez soudu. Irácké jednotky se v Mosulu dopouštěly válečných zločinů

Divize irácké armády, které Spojené státy poskytly vojenský výcvik, se zřejmě při znovudobývání Mosulu od Islámského státu (IS) dopustila válečných zločinů. Vojáci 16. divize údajně vykonali desítky mimosoudních poprav. S odkazem na sdělení organizace na ochranu lidských práv Human Rights Watch (HRW) o tom ve čtvrtek informovala agentura Reuters.

Irbíl / Irák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

O poslední velké město, které radikálové ovládali na území Iráku, bojovaly vládní jednotky skoro třičtvrtě roku | Zdroj: Reuters

HRW požádala Spojené státy, aby přestaly podporovat 16. divizi irácké armády, která na základě tvrzení dvou mezinárodních pozorovatelů čelí obvinění z válečných zločinů.

Začátkem července irácká armáda oznámila, že Mosul po tvrdých devítiměsíčních bojích s podporou mezinárodní letecké koalice vedené USA osvobodila, čímž připravila IS o jeho baštu v Iráku. Boje však pokračovaly ještě několik dní po oznámení o osvobození města. Krátce poté se na internetu objevilo video, na kterém iráčtí vojáci bijí neozbrojené zajatce a jednoho shazují ze skály.

Pomsta nic nenapraví. Mosul neví, co si počít s rodinami padlých džihádistů

Číst článek

"Vzhledem k rozsáhlému zneužívání pravomocí ze strany irácké armády a neodpovědnosti irácké vlády by se Spojené státy měly vážně zamyslet nad svou spoluprací s iráckými vojáky," řekla ředitelka HRW pro Blízký východ Sarah Leah Whitsonová.

Zahraniční pozorovatelé, které Reuters cituje, uvedli, že příslušníci 16. divize irácké armády do uličky v Mosulu vyvedli čtyři nahé muže, které pak zastřelili. Považovali je za členy IS. Mrtvá nahá těla mužů prý ležela i na několika dalších místech, v jednom případě měla oběť svázané ruce a nohy.

"Spojené státy by měly zjistit, proč se divize, která má naši podporu a výcvik, dopustila takto hrůzných válečných zločinů," řekla Whitsonová. "Peníze amerických daňových poplatníků by měly zabránit zneužívání, nikoliv ho umožnit," dodala.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme