‚Bitvu s časem nevyhraje, zachrání ale demokracii.‘ Clooney žádá Bidena, aby odstoupil z kampaně

Americký herec George Clooney, který je dlouholetým podporovatelem a významným dárcem Demokratické strany, vyzval prezidenta Joea Bidena k odstoupení z kampaně. Napsal to v komentáři pro list The New York Times. Clooney uvedl, že má Bidena rád, ale demokraté s ním podle něj prohrají nejen prezidentské volby, ale přijdou i o Senát a nezískají kontrolu nad Sněmovnou reprezentantů.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hollywoodská hvězda v minulosti uspořádala pro demokraty několik fundraisingových akcí včetně akce pro Bidena

Hollywoodská hvězda v minulosti uspořádala pro demokraty několik fundraisingových akcí včetně akce pro Bidena | Foto: Saul Loeb | Zdroj: Profimedia

„Není to jen můj názor, je to názor všech senátorů, členů Kongresu a guvernérů, se kterými jsem soukromě mluvil. Všech do jednoho, bez ohledu na to, co říkají veřejně,“ napsal Clooney.

Už ani dolar, dokud Biden nevzdá kandidatury, vzkázala demokratům Disneyova dědička

Číst článek

Hollywoodská hvězda v minulosti uspořádala pro demokraty několik fundraisingových akcí, včetně akce pro Bidena, která se konala minulý měsíc. Na galavečeru, kterého se zúčastnily filmové i hudební celebrity, dárci či bývalý prezident Barack Obama, se vybralo 28 milionů dolarů (přes 655 milionů Kč), což je pro stranu rekord.

„Miluji Joea Bidena. Považuji ho za svého přítele a věřím v něj. Věřím v jeho charakter. Věřím v jeho morálku. Za poslední čtyři roky vyhrál mnoho bitev, kterým čelil. Ale jediná bitva, kterou nemůže vyhrát, je boj s časem,“ napsal Clooney.

Televizní duel

Vzápětí dodal, že Biden, kterého před třemi týdny osobně viděl, vystupoval stejně jako v předvolebním televizním duelu s republikánem Donaldem Trumpem. Biden od té doby kvůli svému slabému výkonu čelí řadě výzev k odstoupení z kampaně, ale odmítá to učinit.

Clooney v komentáři uvedl, že demokraté by měli vybrat nového kandidáta na svém sjezdu příští měsíc. Dodal, že tento proces sice bude „chaotický“, ale „probudí“ voliče a „oživí“ stranu.

„Joe Biden je hrdina; zachránil demokracii v roce 2020. Potřebujeme, aby to udělal znovu v roce 2024,“ uzavřel Clooney svou výzvu k jeho odstoupení z kampaně.

Biden se musí rychle rozhodnout, zda zůstane v boji o Bílý dům v roce 2024, uvedla ve středu bývalá předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová, která je dlouholetou Bidenovou spojenkyní.

Zároveň ale odmítla definitivně říci, zda by si přála, aby kandidoval. Vyjádření Pelosiové podle agentury Reuters nicméně naznačilo, že by mohl čelit nové vlně pochybností ze strany demokratů.

Již téměř dva týdny se 81letý Biden snaží zastavit odklon demokratických zákonodárců, dárců a dalších spojenců, kteří se obávají, že by mohl 5. listopadu prohrát volby s 78letým republikánem Trumpem. Prezident opakovaně prohlásil, že bude demokratickým kandidátem a že věří, že Trumpa dokáže porazit.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme