Na dvě minuty přitlačili obličej k zemi. Policisté byli postaveni mimo službu kvůli smrti Daniela Prudea

Kvůli smrti černocha Daniela Prudea bylo mimo službu postaveno sedm policistů. Informovala o tom v pátek agentura AP. Neozbrojeného muže dusili policisté ve státě New York už v březnu, až nyní se ale objevilo video ze zásahu.

Rochester Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Daniel Prude zemřel už v březnu, až tuto středu však jeho rodina sdílela video záznam, na kterém je vidět přístup policie. | Foto: Lindsay dedario | Zdroj: Reuters

Sedm policistů suspendovala Lovely Warrenová, starostka města Rochester, kde k incidentu došlo. Ke smrti Prudea podle ní vedl „systémový rasismus“. „Stavím dotyčné policisty dnes mimo službu, třebaže s tím městská rada nesouhlasí. Žádám státní zástupkyni, aby dokončila vyšetřování,“ uvedla Warrenová.

„V případě Daniela Prudea selhala policie, systém péče o duševní zdraví, společnost i já,“ konstatovala a dodala, že jeho smrt dokazuje, že „mnoho výzev, jimž jsme čelili v minulosti, jsou ty samé, kterým čelíme i nyní".

Prude zemřel, když jej v nemocnici 30. března odpojili od přístrojů zajišťujících životní funkce, sedm dní poté, co jej nad ránem na ulici ve městě Rochester nahého zadrželi policisté. Prude se podle všeho potýkal s psychickými problémy a rozbor zjistil v jeho těle stopy omamné látky fencyklidin. Soudní lékař nicméně smrt zhodnotil jako zabití způsobené „komplikacemi po dušení v rámci fyzického držení“.

Nové záběry ze zatýkání George Floyda. Novináři získali záznam ze služebních kamer policistů

Číst článek

Ve středu rodina zesnulého zveřejnila video ze zatýkání a další materiály k případu. Záběry podle AP ukazují, že policisté Prudeovi přes hlavu navlékli kapuci a jeden ze strážníků mu poté asi na dvě minuty přitlačil obličej k zemi. Prude si předtím na pokyn policie sedl na zem a měl spoutané ruce za zády, byl ale rozrušený a opakovaně policistům říkal, že potřebuje pistoli. Poté, co jej strážci zákona přitlačili na vozovku, Prude znehybněl a utichl a policisté si všimli, že mu z úst začala vytékat tekutina.

Policii tehdy zavolal jeho bratr Joe, protože nevěděl, kde Daniel je a měl o svého sourozence obavy. „Zavolal jsem jim, aby se mému bratrovi dostalo pomoci, ne aby byl zlynčován,“ řekl Joe Prude na středeční tiskové konferenci. „Jak se na něj můžete dívat a okamžitě si neříct: ten muž je bezbranný, úplně nahý na zemi. Už je spoutaný,“ pokračoval.

Jeden z policistů uvedl, že zadržený kolem sebe plival a že strážníci mu hlavu zakryli kvůli obavám z koronaviru, který se v té době v New Yorku rychle šířil. Když se Prude přestal hýbat, kapuci mu sundali stejně jako pouta, a muže následně předali zdravotníkům.

Na videu se k zadržení vyjádřila i dcera Daniela Prudea Tashyra Prude. „Rasistický policista uviděl černocha v nouzi a prostě se rozhodl, že si nezaslouží žít,“ uvedla mimo jiné ve videu.

Případ Jacoba Blaka

Demokratický kandidát na amerického prezidenta Joe Biden během své návštěvy města Kenosha ve Wisconsinu telefonicky hovořil s černošským mladíkem Jacobem Blakem, který byl těžce zraněn poté, co jej předminulý týden střelil sedmkrát do zad bělošský policista.

„Říkal, že ho nic neporazí,“ shrnul Biden na setkání s místními v kostele patnáctiminutový telefonát s Blakeem, ochrnutým na dolní polovinu těla. „Nevzdá to“, ať už bude chodit, nebo ne, dodal Biden. Kandidát demokratů na prezidenta se setkal s blízkými zraněného muže společně se svou ženou Jill na letišti hned po příletu do středozápadního státu, který bude jedním z hlavních bojišť nadcházejících prezidentských voleb. Řekl, že ho fascinovala jejich „nezdolnost a optimismus“.

Před třemi měsíci spustila ve Spojených státech vlnu protestů smrt černocha George Floyda, který zemřel při zatýkání v Minneapolisu.

oro, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme