Prezident Jihoafrické republiky vyhlásil krizový stav, zemi dlouhodobě sužují výpadky elektřiny

V noci si nerozsvítíte, v práci nemůžete kvůli výpadkům energie nic dělat, a když přijdete domů, tak si ani nepustíte televizi. Taková je současná realita Jihoafrické republiky. Prezident Cyril Ramaphosa v reakci na problémy domácností i firem vyhlásil krizový stav. Aktuální situace podle hlavy státu představuje existenční hrozbu pro ekonomiku a sociální strukturu. V roce 2022 trvaly výpadky elektřiny v Jihoafrické republice rekordních 205 dní.

Tento článek je více než rok starý.

Pretoria Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Děti si během výpadku elektřiny v Jihoafrické republice svítí parafinovým světlem

Děti si během výpadku elektřiny v Jihoafrické republice svítí parafinovým světlem | Foto: Siphiwe Sibeko | Zdroj: Reuters

„Vyhlašujeme krizový stav, abychom reagovali na energetickou krizi a její dopady,“ prohlásil ve svém čtvrtečním projevu prezident jihoafrické republiky Cyril Ramaphosa.

"Měli jsme zákazníky, kteří se domnívali, že máme kvůli výpadku elektřiny zavřeno. Opravdu se obávám, že pokud se situace zhorší, lidé přestanou chodit úplně," řekl BBC majitel zmrzlinárny Thando Makhubu.

Jihoafrická republika zažívá výpadky elektřiny už roky. V roce 2022 trvaly blackouty podle CNN rekordních 205 dní, podle BBC dokonce 288. Jednou z hlavních příčin byly poruchy starých uhelných elektráren. Státní energetická společnost Eksom se následně snažila najít peníze na nákup nafty pro nouzové generátory. Je ale v dluzích, ty aktuálně činí 26 miliard dolarů.

Země je na uhlí závislá, získává z něj přibližně 80% elektřiny. Kombinace závislosti na jednom zdroji, nefunkčních elektráren a malého počet záložních zdrojů společnosti Eksom představuje pro zemi velkou ekonomickou hrozbu.

Očekává se, že se hospodářský růst Jihoafrické republiky sníží na 0,3%, přitom jde o nejprůmyslovější ekonomiku v Africe.

Podle údajů jihoafrické Rady pro vědecký a průmyslový výzkum činil v první polovině roku 2022 příspěvek solární, větrné a vodní energie 13,4 % do celkového energetického mixu. Přitom zdroje obnovitelné energie má jedny z nejlepších na světě.

Vyhlášením krizového stavu vláda fakticky nabyde dalších pravomocí. Zpřístupní se jí dodatečné finanční prostředky, zmenší byrokracie i regulace. Bližší plány jihoafrické vlády ale nebyly zveřejněny. Agentuře AFP to potvrdil analytik Ted Blom. „Nemáme informace o tom, co se vláda doopravdy chystá udělat."

Největší opoziční strana Demokratická aliance, uvedla, že se chystá napadnout vyhlášení krizového stavu u soudu. Její představitelé tvrdí, že Ramaphosova strana během pandemie vydala nesmyslná nařízení a zneužila procesy zadávání veřejných zakázek.

Jsou i další kritici, podle kterých mimořádné opatření situaci nepomůže. „To, co země v tuto chvíli potřebuje je promyšlený a velmi rozhodný akční plán s časovým harmonogramem, cíli a se zprávou o pokroku,“ uvedla pro jihoafrickou stanici SABC Nthabiseng Moleko, rozvojová ekonomka ze Stellenbosch Business School.

Prezident Ramaphosa ve čtvrtek také uvedl, že vláda chystá program cílené podpory pro nejzranitelnější skupiny obyvatel.

Martin Bartošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme