Blair jedná v Budapešti se státy Visegrádské čtyřky o rozpočtu EU

Britský premiér Tony Blair čelí tlaku svých kolegů ze zemí Visegrádské čtyřky. V Budapešti s nimi jedná o podobě budoucího rozpočtu Evropské unie v letech 2007 až 2013. Česku, Maďarsku, Polsku a Slovensku ovšem vadí, že by podle britských představ měly nést hlavní tíhu krácení rozpočtu například na výstavbu silnic a dálnic.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tony Blair | Foto: ČTK

Mission impossible, nesplnitelný úkol, také tak je označována současná přesvědčovací cesta britského premiéra po unijních nováčcích. Když Francie a několik dalších zemí odmítly šetřit na štědré pomoci zemědělcům, chce Tony Blair škrtat v penězích, které mají být určené především pro nové postkomunistické členské státy Unie.

Britský premiér Blair navrhuje podle předběžných informací zkrácení evropských fondů na rozvoj chudších regionů o deset procent. Blair zemím Visegrádské čtyřky nabízí, že se Británie částečně vzdá své výhody, slevy na příspěvcích do společného rozpočtu. Za to ale bude zřejmě očekávat ústupek v podobě smíření s tím, že z unijního rozpočtu bude méně prostředků na podporu rozvoje ekonomik a infrastruktury chudších zemí.

Kromě toho chce, aby celkové výdaje Evropské unie v letech 2007 až 2013 představovaly 1,03 procenta hrubého domácího produktu Unie, což by znamenalo, že bude celkový rozpočet o 25 miliard eur nižší než navrhovala předchozí předsednická země Lucembursko.

Česku, Maďarsku, Slovensku a Polsku je trnem v oku především to, že by na snížení evropského rozpočtu měli doplatit právě oni. Varšava je velmi bojovná, protože by kvůli zanedbané infrastruktuře a při své velikosti doplatila na britský návrh zřejmě nejvíc.

Oficiálně má být britský návrh finanční perspektivy Unie zveřejněný v pondělí.

Vít Pohanka, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme