Blair jednal se šéfy opozice o posílení protiteroristických zákonů

Britská policie nadále intenzivně pátrá po pachatelích čtvrtečních nezdařených útoků v Londýně. Dnes našla materiál na výrobu bomb v bytě jednoho podezřelého. Nedaleko stejného domu pak zabavila podezřelé auto. Zatím bylo v souvislosti s pátráním zatčeno pět lidí, ale žádný z pachatelů. Žádné zprávy také nejsou o organizátorech sebevražedných atentátů, které si 7. července v Londýně vyžádaly přes 50 mrtvých a na 700 zraněných.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tony Blair | Zdroj: ČTK

Podle premiéra Tonyho Blaira teroristické útoky v londýnské dopravě nesouvisí s britskou účastí ve válce v Iráku. Ministerský předseda to řekl po setkání se šéfy dvou hlavních opozičních stran v zemi. Jednali o posílení protiteroristických zákonů a opatření.

Britský premiér útoky teroristů ostře odsoudil. "Pro sebevražedné atentáty neexistuje žádné ospravedlnění - ať se staly v Palestině, Iráku, Londýně, Egyptě nebo kdekoli jinde," řekl Tony Blair a potvrdil, že s představiteli opozice jednal také o zpřísnění protiteroristických zákonů.

Politici zvažují povolení telefonických odposlechů jako důkazů u soudu, vytvoření samostatné agentury na kontrolu britských hranic a zavedení až tříměsíční lhůty, během které by policie mohla držet podezřelé z terorismu bez toho, aby jim sdělila obvinění.

Premiér Tony Blair také odmítl vazbu mezi londýnskými atentáty a snahou o obnovu demokracie v Iráku. Podle posledního průzkumu veřejného mínění ale zhruba 85 procent Britů útoky v Londýně s přítomností v Iráku spojuje.

Marika Táborská, Petra Steinerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme