Blair loboval v Rumunsku, doma za to čelí kritice

Britský premiér Tony Blair je pod palbou opozice. Ta ho viní z toho, že dopisem rumunskému ministerskému předsedovi Adrianu Nastasemu loni v červenci pomáhal firmě LNM k získání rumunské státní ocelářské firmy Sidex. Firma LNM Holdings je nyní také exkluzivním partnerem české vlády pro jednání o privatizaci Nové Huti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tony Blair | Foto: ČTK/EPA

Majitel firmy LNM - ocelárenský magnát indického původu Lakshmi Mittal - přitom věnoval do pokladny britské vládní labouristické strany 125 tisíc liber. Blairův úřad ale tvrdí, že jde o souvislost čistě náhodnou. Premiér údajně při podpisu zmíněného dopisu o daru své straně nevěděl.

Lakshmi Mittal je osmým nejbohatším mužem v Británii. Většina zaměstnanců pracuje v zahraničí, firma sama je registrována na holandských Antilách v Karibiku, ale britské ústředí zaměstnává zhruba stovku lidí.

Velšská národní strana tvrdí, že společnost LNM soutěžila s britskými ocelárnami jako je bývalá British Steel, která vloni propustila na 6000 zaměstnanců. Lakshmi Mittal je kritizován, že jeho firma pro Británii mnoho nedělá, z čímž šéf LNM nesouhlasí.

Premiérům mluvčí Blairovu interpretaci v dopise rumunskému premiérovi tvrdě hájí. Řekl, že Blair napsal mnoho podobných dopisů a uvedl případy z obchodních styků s Ruskem a s Českou republikou.

Milan Kocourek, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme