Blair nevyloučil zásah spojenců i mimo Afghánistán

Britský premiér Tony Blair nevyloučil možnost protiteroristické kampaně i v jiných zemích, na jejichž území mají teroristé své základny a zázemí. Premiér to uvedl pro BBC před začátkem svého turné po zemích Blízkého Východu, kde má utužit morální podporu války. "Je důležité, aby lidé pochopili, že zahynuly tisíce nevinných lidí, mezi nimi i nevinní muslimové, proto musíme jednat," zdůraznil Tony Blair. Rusko poskytne protiteroristické koalici vzdušný prostor pouze pro dopravní letadla. O bojových letounech, ani o jakékoli účasti ruských vojáků při akcích na území Afghánistánu nemůže být řeč. Prohlásil to ministr obrany Sergej Ivanov.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tony Blair jedná v Ománu se sultánem Kábusem bin Saídem a má v plánu navštívit britské jednotky, které se zde účastní největšího vojenského cvičení od konce války v Perském zálivu. Po zahájení Blairovy cesty zaznělo z jeho doprovodu, že Británie nemá žádné důkazy, které by spojovaly Irák s teroristickými útoky ve Spojených státech z 11. září. Nejmenovaný představitel zároveň řekl, že žádná další země nebude napadena, aniž by byl k dispozici "absolutní důkaz" o tom, že podporuje terorismus, a bez co nejširší mezinárodní podpory pro takovou vojenskou akci.

Poslanci horní komory ruského parlamentu vyslechli zásadní postoje ministra obrany. Sergej Ivanov zdůraznil, že letové koridory nad Ruskem budou poskytnuty pouze pro dopravní stroje. O bojových letadlech řeč není a být nemůže. Ministr také zdůraznil, že účast ruských vojáků v jakýchkoliv akcích v Afghanistánu nepřipadá v úvahu. Opoziční Severní koalice nepotřebuje ruské instruktory protože, jak poznamenal Ivanov, její bojovníci ovládají starou ruskou techniku lépe než Rusové. Ministr obrany se také vyslovil pro co nejpřesnější údery na cíle v Afghanistánu, které podle něj musí nýt směrovány s "chirurgickou přesností". Za hlavní pachatele teroristických útoků ve Spojených státech označil v horní komoře parlamentu občany Saudské arábie a nikoliv Afghanistánu. Saudská arábie poskytuje teroristům včetně Čečenskýc obrovskou finanční pomoc, prohlásil Ivanov.

Skupinu islámských radikálů podezřelých z napojení na saúdskoarabského teroristu Usámu bin Ládina zatkla italská police. Zatím však není jasné o kolik zadržených jde. Akce stále probíhá a soustřeďuje se na okolí Milána. Agentura Reuters přitom připomíná první rozsáhlejší vlnu zatýkání muslimských radikálů v Itálii, ke které policie přistoupila v dubnu.

Zatčeno bylo tehdy pět islamistů a úřady oznámily, že se podařilo zasáhnout nervové centrum organizace, která měla na svědomí atentáty po celé Evropě. Prokázalo se také, že zatčení měli přímé napojení na výcvikové tábory v Afghánistánu.

Zhruba 600 indonéských muslimských studentů dnes v Jakartě demonstrovalo proti americkým útokům na Afghánistán. Při pokusu o stržení hlavní brány komplexu indonéského parlamentu zasáhla policie slzným plynem. Stejná skupina studentů už předtím pokojně demonstrovala před přísně střeženým americkým velvyslanectvím a budovou OSN, kde pálila figuríny amerického prezidenta George Bushe a americké vlajky. Protesty se nevyhnuly ani dalším třem indonéským městům Makasaru, Medanu a Jogjakartě.

Protiamerická demonstrace se dnes konala také v thajském Bangkoku. Před americkým velvyslanectvím se tam shromáždilo asi 200 muslimů. Požadovali ukončení amerických útoků na Afghánistán a solidaritu muslimů celého světa. Jde o vůbec první demonstraci podobného rázu v zemi, kde muslimové tvoří pouhých pět procent obyvatel. Další protest je hlášen na pátek.

Milan Kopp, Petr Voldán, Renáta Prátová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme