Blair o EU: Nejprve priority, potom rozpočet

Britský premiér Tony Blair chce dosáhnout dohody o financování Evropské unie v prosinci. Uvedl to před poslanci Evropského parlamentu ve Štrasburku. Jako premiér předsednické země Unie den před summitem nedaleko Londýna řekl, že se šéfové vlád členských zemí nejprve mají shodnout na ekonomických reformách.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tony Blair | Zdroj: ČTK

Nejprve priority, potom rozpočet - taková je v kostce zpráva, se kterou dnes před evropské poslance britský premiér předstoupil. Nenechal se tak zviklat voláním po tom, aby se čtvrteční neformální summit Evropské unie nedaleko Londýna věnoval především rozpočtu.

"Máme v úmyslu se nejdřív shodnout na správném směru, kterým by se evropská ekonomika měla ubírat," řekl Tony Blair a vzápětí navrhl šest oblastí, kterým by se Unie měla věnovat a do kterých by měla investovat, aby obstála v globální konkurenci.

Na prvním místě jmenoval vědu a výzkum. Konkrétně pak vytvoření Evropské rady pro výzkum jako protiváhy americké Národní nadace pro vědu. Jedině tak lze podle Tonyho Blaira zajistit, aby Evropa technologicky nezaostávala.

Jako další priority pak následovaly zásobování energií, vysoké školství, společný boj proti nelegální migraci a proti nepříznivému demografickému vývoji, a nakonec reforma sociálního systému.

Už z reakcí některých europoslanců při Blairově projevu bylo zřejmé, že před zítřejším summitem Unie je neuspokojil. Jde sice o neformální schůzku, ale která se zároveň odehrává v době, kterou například český europoslanec za ODS Milan Cabrnoch považuje za mírně řečeno rozpačitou.

"V evropských institucích panuje taková blbá nálada, nejistota, dezorientace - možná je Evropská unie lodí, která se kymácí na vlnách a nepluje žádným směrem, v tuhle chvíli to určitě není dobře. A já bych si sám přál, aby ten směr byl ještě za britského předsednictví znovu nalezen, abychom si řekli, co opravdu chceme, kam směřujeme."

Toto období začalo v červnu - když Francouzi a Nizozemci odmítli v referendu ústavu, byl to šok. Vzápětí vypukl spor o financování Unie v letech 2007 - 2013. Týkal se především toho, že Británie navrhovala škrty v dotacích zemědělcům. Odmítla se naopak vzdát slevy v placení příspěvků, což prosazovala především Francie.

Co nejrychlejší dohodu ohledně budoucího financování Evropské unie chtějí především nové členské státy včetně České republiky. Diplomaté uvádějí, že každý měsíc zdržení je bude stát peníze, protože se nestačí připravit na čerpání z unijních fondů.

Británie tedy ústy svého premiéra dnes slíbila, že udělá vše pro to, aby se to podařilo - do prosincového summitu zbývají necelé dva měsíce.

Marika Táborská, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme