Blair obhajuje na Blízkém východě válku proti terorismu

Britský premiér Tony Blair pokračuje druhým dnem v návštěvě na Blízkém východě. Dnes bude jednat s egyptským prezidentem Husním Mubarakem. Očekává se, že premiérova obhajoba války proti terorismu bude velmi složitá. Egyptský prezident Mubarak ostře kritizoval Velkou Británii za to, že se společně se Spojenými státy účastní útoků na Afghánistán. Přítomnost britských jednotek označil za hrubou nedbalost. Panarabský list Aš-Šark al-Avsat s odvoláním na informované zdroje v Londýně, tvrdí, že Saúdská Arábie požádala Blaira, aby ze své současné cesty vyškrtl Rijád. Důvodem je prý snaha distancovat se co nejvíc od útoků na Afghánistán.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Egyptská média věnují hlavní pozornost případným útokům na další arabské země. V této souvislosti se hovoří o Iráku a Libanonu. Tony Blair při včerejší návštěvě Ománu jakékoliv vojenské útoky mimo Afghanistán odmítl.

Egyptské bezpečnostní složky odhalily takzvanou spící teroritickou buňku, která spolupracovala s organizací al-Kajdá Úsamy bin Ládina. Úkolem spící buňky bylo provádět teroristické útoky v Egyptě a doplňovat útoky organizované bin Ládinem. Podle egyptských médií v buňce pracovaly desítky lidí, mezi nimi také dva piloti, kteří prodělali výcvik ve stejném středisku jako Egypťan Muhammed Atta, hlavní podezřelý z únosu letadla, které narazilo do Světového obchodního střediska. Existují důkazy, že se egyptská skupina podílela na teroristických útocích na americké ambasády v Keni a Tanzánii v roce 1998 a připravovala zářijové útoky na New York a Washington.

Cizinci žijící v zemích Blízkého východu se obávají o svou bezpečnost, poté co neznámý útočník zastřelil v Kuvajtu kanadského občana a zranil jeho manželku. Podle diplomatických zdrojů v oblasti šlo zřejmě o předem naplánový útok. Násilný incident zaznamenali také v Saúdské Arábii, kde neznámý muž zaútočil zápalnou lahví na dvojici Němců. Těm se ale podařilo vyváznout bez zranění. Mnoho muslimů v oblasti Blízkého východu, kde žije řada cizinců, je rozhořčeno spojeneckými nálety na teroristické cíle v Afghánistánu. Bývalý americký prezident Bill Clinton zrušil v této souvislosti plánovanou cestu do Spojených arabských emirátů.

Simona Hejlová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme