Blair označil Libyji za příklad pro arabský svět

Britský premiér Tony Blair označil Libyji za příklad pro ostatní arabský svět. Obě země, které přerušily diplomatické vztahy v roce 1984, jsou podle premiéra na dobré cestě k vytvoření nového partnerství. Blair si potřásl rukou s vůdcem země Muammarem Kaddáfím a připomněl, že Libye loni přiznala snahu vyvinout zakázané zbraně, a oznámila, že s tím skončí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Blair s Kaddáfím | Zdroj: ČTK

"Vzdali se jich dobrovolně a setkali se s rozvážnou seriózní odpovědí. Usmíření mezi Británií a Libyjí může být významným signálem pro arabský svět. Obě naše země jsou na cestě k vytvoření nového partnerství, aniž by současně zapomínaly na minulost."

Odborníci se domnívají, že Blaira k cestě vedly spíš ekonomické než politické motivy. Za jeho pobytu byla totiž podepsána britsko-nizozemská společnost Royal Dutch Shell významný ropný kontrakt v hodnotě 550 milionů liber a brzy má stejně důležitou dohodu s Libyjci uzavřít britský vývozce zbrojních systému BAE Systems.

Rovněž bylo oznámeno, že začátkem dubna přiletí do Libyje skupina britských důstojníků, kteří tam budou pokračovat ve vyšetřování okolností vraždy policistky Yvonne Fletcherové v Londýně roku 1984, kdy na ni bylo vystřeleno z budovy libyjského velvyslanectví.

Markéta Kaclová, Jitka Malá, Milan Kocourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme