Blair podpořil americký postoj vůči Iráku

Pro návrat zbrojních inspektorů Spojených národů do Iráku je nutné, aby byla předtím přijata v Radě bezpečnosti OSN nová rezoluce k Bagdádu. Na konferenci vládnoucích labouristů v Blackpoolu to dnes prohlásil britský premiér Tony Blair. Londýn tak jasně podpořil postoj Washingtonu. Moskva americko-britský návrh rezoluce OSN odmítla.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bill Clinton a Tony Blair | Foto: ČTK/AP

"Myslím, že je správné mít přísnější rezoluci, protože je naprosto jasné, že předchozí inspekce nebyly dost přísné. Irácký režim totiž zmařil jejich provedení," řekl Tony Blair v rozhovoru pro domácí rádio BBC. Znovu zopakoval, že vojenský zásah proti Iráku není nevyhnutelný. Pozorovatelé interpretují jeho slova v tom smyslu, že rozhodná akce OSN nyní zmenší pravděpodobnost vojenského zásahu.

Včera vystoupil na konferenci labouristů také bývalý americký prezident Bill Clinton. Ačkoliv irácký prezident představuje opravdové nebezpečí pro svět, použití síly proti němu by mělo nastat jako nejzašší opatření, řekl.

Britsko-americký návrh "tvrdé" rezoluce počítá s užitím síly v případě, že Bagdád nebude plnit některý z požadavků mezinárodního společenství. Zbylí stálí členové Rady bezpečnosti se k návrhu staví zdrženlivě.

Americko-britský návrh Moskvu neuspokojuje, konstatoval náměstek ministra zahraničí ruské federace Alexander Saltanov pro agenturu Interfax. "To, co nám Američané a Britové předložili, nás jenom utvrzuje o správnosti našeho postoje, který předpokládá co nejrychlejší obnovení inspekční a monitorovací práce v Iráku," uvedl dále představitel ruské diplomacie. Moskva je nadále pro politické řešení irácké krize bez možnosti automatického použití síly vůči Bagdádu, zdůraznil Saltanov.

Petr Voldán, Milan Kocourek, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme