Blair s Bushem jednají o pomoci Africe

Americký prezident George Bush v Bílem domě přivítal svého nejvěrnějšího spojence Tonyho Blaira. Britský premiér do Washingtonu přichází s cílem získat od Bushe souhlas s další pomocí pro Afriku, pro niž si nejen představuje posílení pomoci, zabývat se však hodlá i africkými dluhy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidé umírají hlady | Foto: jizniafrika.cz

Britský premiér bude již brzy hostit summit G8, na kterém chce od nejvyspělejších krajin světa získat příslib, že odpustí nejchudším státům dluhy a zdvojnásobí pomoc pro Afriku. Jde o velmi ambiciózní plán; Tony Blair ale doufá, že se mu podaří amerického prezidenta přesvědčit.

Britští politici poukazují na to, že Blair za svoje spojenectví s Bílým domem v nedávných parlamentních volbách draze zaplatil, a proto nastal čas, aby se mu prezident Bush revanšoval. Představitelé americké vlády však dávají jasně najevo, že Bílý dům nemá v úmyslu zdvojnásobit pomoc pro Afriku ani odpustit chudým krajinám dluhy do té doby, co jejich vlády nevymýtí korupci. A tento fakt není pro Blaira nejlepším na úvod vyjednávání.

Olga Baková, Markéta Pešková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme