Blair s Bushem jednají o pomoci Africe

Americký prezident George Bush v Bílem domě přivítal svého nejvěrnějšího spojence Tonyho Blaira. Britský premiér do Washingtonu přichází s cílem získat od Bushe souhlas s další pomocí pro Afriku, pro niž si nejen představuje posílení pomoci, zabývat se však hodlá i africkými dluhy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidé umírají hlady | Foto: jizniafrika.cz

Britský premiér bude již brzy hostit summit G8, na kterém chce od nejvyspělejších krajin světa získat příslib, že odpustí nejchudším státům dluhy a zdvojnásobí pomoc pro Afriku. Jde o velmi ambiciózní plán; Tony Blair ale doufá, že se mu podaří amerického prezidenta přesvědčit.

Britští politici poukazují na to, že Blair za svoje spojenectví s Bílým domem v nedávných parlamentních volbách draze zaplatil, a proto nastal čas, aby se mu prezident Bush revanšoval. Představitelé americké vlády však dávají jasně najevo, že Bílý dům nemá v úmyslu zdvojnásobit pomoc pro Afriku ani odpustit chudým krajinám dluhy do té doby, co jejich vlády nevymýtí korupci. A tento fakt není pro Blaira nejlepším na úvod vyjednávání.

Olga Baková, Markéta Pešková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme