Blair vyzval politiky k vykořeňování příčin terorismu

Britský premiér Tony Blair vyzval světové politiky k zásadnímu odstraňování skutečných kořenů terorismu. Čtvrteční bombové útoky v Londýně podle něj prokázaly, jak je důležité, aby politici na celém světě řešili problémy s chudobou a trvalé konflikty, které lidi vrhají do náručí radikálních hnutí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tony Blair | Zdroj: ČTK

Britský premiér zdůraznil, že nebylo možné zabránit snaze teroristů udeřit na Británii. "Tragické ale je, že se jim to podařilo," řekl Blair v rozhovoru pro rozhlasovou a televizní stanici BBC.

Ani "veškeré dohlížení na světě" nemůže podle Blaira zabránit tomu, aby strádající lidé nastoupili do autobusu a výbuchem rozmetali jiné, nevinné lidi. "Takový druh terorismu zřejmě nelze zvládnout bezpečnostními opatřeními," zdůraznil britský premiér.

Podle jeho názoru je také třeba zabránit "temnému proměňování pravé islámské víry" v ideologii terorismu. Muslimské komunity musejí povstat a jasně prohlásit, že násilí není slučitelné s jejich vírou.

Celkové východisko je podle něj "zarazit zlo už v jeho kořenech", a proto by se politici měli snažit o více spravedlnosti ve světě a o mír na Blízkém východě. Na summitu G8, který včera skončil ve skotském Gleneagles, už představitelé nejrozvinutějších zemí světa určité kroky v tomto směru učinili, poznamenal Blair.

Martin Hromádka, Lubica Bergmanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme