Blair: Vztahy Ruska a EU jsou dobré

Dodávky ropy - to je jeden z hlavních bodů jednání mezi ruským prezidentem Vladimírem Putinem, Británií a zástupci Evropského společenství v Londýně. Britský premiér Tony Blair na tiskové konferenci řekl, že vztahy mezi Evropskou unií a Ruskem jsou dobré a konstruktivní. Dnes jsou na pořadu námětové okruhy hospodářství, energetika, vnější bezpečnost, školství a kultura.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tower Bridge

Podle britských analytiků se Rusko spoléhá čím dál tím víc na příjmy z vývozů svých energetických zdrojů a podporu západu už nepotřebuje tolik jako v devadesátých letech. Jak poznamenal diplomatický zpravodaj BBC, Putin nyní vůči západu vystupuje v roli ropného šejka. Zatímco v současnosti Rusko uspokojuje zhruba polovinu energetických potřeb Evropské unie, do patnácti let tento podíl stoupne snad až na pětasedmdesát procent.

Některé neshody ale trvají. Zatímco Rusko například podporuje jaderný program Íránu, Evropská unie se zasazuje o jeho zmrazení.

Milan Kocourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme