Blairova blesková návštěva v Německu mnoho nevyřešila

Bez pokroku v hlavní sporné otázce, budoucího rozpočtu Evropské unie, skončila v pondělí v Berlíně večerní blesková návštěva britského ministerského předsedy Tonyho Blaira u kancléře Gerharda Schrödera. Oba politici se vyhnuli choulostivému tématu - britskému rabatu, tedy letité slevě na britský příspěvek do bruselské pokladny.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

T. Blair a G. Schröder

T. Blair a G. Schröder | Zdroj: ČTK

Kancléř Schröder, aniž by jmenoval Velkou Británii, ale znovu po schůzce naléhal na všechny státy Unie, aby se vzdaly národního egoismu v zájmu rozpočtu pětadvacítky na léta 2007 až 2013. Londýn chce nejen méně platit, ale navrhuje také přehodnocení zemědělských dotací.

Jejich příjemci jsou především francouzští pěstitelé a chovatelé. Británie a Francie proto vzájemně blokují řešení rabatu i agrární politiky. Kancléř Schröder už oznámil ochotu Německa zvýšit příspěvek do společného rozpočtu, ale jasně podpořil i zemědělské dotace.

Vilém Janouš, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme