Blairova blesková návštěva v Německu mnoho nevyřešila

Bez pokroku v hlavní sporné otázce, budoucího rozpočtu Evropské unie, skončila v pondělí v Berlíně večerní blesková návštěva britského ministerského předsedy Tonyho Blaira u kancléře Gerharda Schrödera. Oba politici se vyhnuli choulostivému tématu - britskému rabatu, tedy letité slevě na britský příspěvek do bruselské pokladny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

T. Blair a G. Schröder | Zdroj: ČTK

Kancléř Schröder, aniž by jmenoval Velkou Británii, ale znovu po schůzce naléhal na všechny státy Unie, aby se vzdaly národního egoismu v zájmu rozpočtu pětadvacítky na léta 2007 až 2013. Londýn chce nejen méně platit, ale navrhuje také přehodnocení zemědělských dotací.

Jejich příjemci jsou především francouzští pěstitelé a chovatelé. Británie a Francie proto vzájemně blokují řešení rabatu i agrární politiky. Kancléř Schröder už oznámil ochotu Německa zvýšit příspěvek do společného rozpočtu, ale jasně podpořil i zemědělské dotace.

Vilém Janouš, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme