Blairova vláda utrpěla první parlamentní porážku

Britský premiér Tony Blair utrpěl první porážku v parlamentě. Dolní sněmovna zamítla vládní návrh protiteroristického zákona, který měl policii umožňovat zadržování osob podezřelých z terorismu maximálně na devadesát dní místo dosavadních čtrnácti. Je to poprvé od nástupu Tonyho Blaira k moci v roce 1997, co byla jeho vláda v parlamentu poražena. Hlasování ale nebylo spojeno s důvěrou kabinetu, takže vláda nepadla.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tony Blair | Zdroj: ČTK

Vládní návrh protiteroristického zákona byl zamítnut většinou 31 hlasů, poté co 49 poslanců vládní labouristické strany hlasovalo s opozicí. Vůdce konzervativců Michael Howard vyzval premiéra, aby odstoupil.

Podle politického zpravodaje BBC ačkoli Blair bude pokračovat v úřadě, nyní bude zpochybňována jeho autorita. Nicméně Tony Blair sám řekl, že výsledek hlasování nikterak neovlivní jeho postavení. Podle jeho názoru veřejnost bude považovat za velmi podivné to, že poslanci se rozhodli ignorovat doporučení policie a bezpečnostních služeb.

Poslanci místo vládou navrhované devadesátidenní zadržovací doby podezřelých osob schválili osmadvacet dní, což je dvakrát víc než doposud.

Milan Kocourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme