Blairův záměr podpořit britské vysloužilce se setkává s kritikou

Bývalý britský premiér Tony Blair chce věnovat honorář za knihu svých pamětí na dobročinné účely - konkrétně na rehabilitační středisko pro britské vojáky. Blairův záměr se setkává se souhlasem, ale také naráží na značnou kritiku. Kniha má vyjít v září v nakladatelství Random House.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

T. Blair | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

Za knihu nazvanou Cesta dostal expremiér zálohu ve výši čtyři miliony šest set tisíc liber a kromě této sumy Blair hodlá věnovat na rehabilitační středisko britských vojáků také honorář a veškeré další zisky z knihy. Rozhodnutí uvítal generální ředitel Britské legie, což je organizace britských vysloužilců ze všech válek a bojů v minulosti.

S rozhodnutím bývalého premiéra ale nesouhlasí například otec svobodníka Shauna Brierleyho, který zahynul v Iráku. V rozhovoru pro BBC doslova prohlásil: „Jako dar to je absolutně fantastická věc, ale tím se nic nemění na mém názoru, že jednou uvidíme Tonyho Blaira sedět před soudem za zločiny, které spáchal.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Reakce na Blairův záměr přiblížil na Rádiu Česko londýnský spolupracovník ČRo Milan Kocourek

Podobně se vyjádřila i koalice Zastavte válku!, která v prohlášení uvádí, že žádný díl Blairova nezaslouženého bohatství mu nemůže zakoupit odpuštění za války v Iráku a Afghánistánu.

Blairův mluvčí zdůraznil, že bývalý ministerský předseda viděl válku v Iráku, Afghánistánu, v Severním Irsku, Sierra Leone i v Kosovu, a jeho dar je snahou ocenit oběť britských vojáků a jejich odvahu.

Mnozí Britové to ale považují za Blairův cynický tah a zoufalý pokus napravit si pověst u britské veřejnosti za to, že britské vojáky poslal do války.

Milan Kocourek, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme