Našeho šéfa nevyšetřují, ohradila se čínská skupina CEFC. Jie Ťien-ming patří do týmu Zemanových poradců

Čínská společnost CEFC popřela informace o vyšetřování předsedy představenstva a Zemanova poradce Jie Ťien-minga. Firma prý funguje normálně. O vyšetřování informovala ve čtvrtek agentura Reuters s odkazem na čínská média.

Tento článek je více než rok starý.

Peking Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šéf představenstva čínské skupiny CEFC Jie Ťien-ming, který je členem poradního týmu prezidenta Miloše Zemana, je údajně vyšetřován pro podezření z ekonomické kriminality. Na snímku pořízeném 5. září 2015 při podpisu dohod v Šanghaji během návštěvy Miloše Zemana v Číně je Jie Ťien-ming vlevo.

Na snímku pořízeném 5. září 2015 při podpisu dohod v Šanghaji během návštěvy Miloše Zemana v Číně je Jie Ťien-ming vlevo. | Foto: Lucie Mikulášková | Zdroj: ČTK

Vyšetřování Jie Ťien-minga -  majitele gigantu CEFC China a zvláštního poradce Miloše Zemana - detailně rozebíral například text pekingského časopisu Caixin, ale věnovala se mu i další čínská média. 

Hongkongský deník South China Morning Post s odvoláním na čtyři informované zdroje ve čtvrtek napsal, že byl Jie Ťien-ming na přímý příkaz čínského prezidenta Si Ťin-pchinga zadržen, a to už 16. února. Podle zdrojů čínského finančního magazínu Caixin byl předvolán k výslechu. Zda vyšetřování pokračuje, podle listu není známo.

Šéfa CEFC vyšetřují kvůli podezření z hospodářské kriminality. Patří i do týmu Zemanových poradců

Číst článek

Předseda představenstva čínské skupiny CEFC (China Energy Company Limited) Jie Ťien-ming, který je zároveň členem poradního týmu českého prezidenta Miloše Zemana, je podle médií vyšetřován kvůli podezření z ekonomické kriminality. Ve čtvrtek o tom informovala také agentura Reuters.

Zdroj agentury uvedl, že byl Jie Ťien-ming letos předvolán k výslechu. Nesdělil ale, zda vyšetřování pokračuje, ani podrobnosti o povaze podezření. 

Mynář mluvil s velvyslankyní

Vzhledem k tomu, že Jie Ťien-ming působí také jako poradce českého prezidenta Miloše Zemana, sešel se hradní kancléř Vratislav Mynář s čínskou velvyslankyni v České republice Ma Kche-čchingovou, aby od ní získal další informace. Velvyslankyně podle jeho slov zatčení Jie Ťien-minga nepotvrdila. Hrad podle Mynáře zatím žádné kroky nechystá.

„My to zatím bereme jako spekulativní informaci. Na krátkém jednání jsem poprosil paní velvyslankyni, aby se v rámci svých pravomocí snažila zjistit veškeré možné dostupné informace přímo v Číně. A pokud tomu tak bude, tak aby mě informovala o nových záležitostech a skutečnostech,“ řekl Radiožurnálu Vratislav Mynář.

Vyjádření čínské skupiny

Společnost CEFC na žádost o komentář nejdřive nereagovala. V pátek však vydala prohlášení, ve kterém informace médií dementovala. „Zaznamenali jsme ten nezodpovědný článek... Slavnostně zde prohlašujeme: nezakládá se na faktech," citovala prohlášení firmy agentura AFP. CEFC zároveň dodala, že informace o svém vyšetřování sám Jie nepotvrdil.

Skupina CEFC působí především v energetice, financích a průmyslu. Podle vlastních údajů je největší soukromou společností v Šanghaji a sedmou největší privátní firmou v Číně. Po celém světě zaměstnává téměř 30 tisíc lidí. Jako hlavní sídlo svých evropských aktivit si firma vybrala Českou republiku. 

Proč v Číně zadrželi šéfa CEFC Jie Ťien-minga? Čachry s byznysem a falšování půjček, píše Caixin

Číst článek

CEFC v Česku

V Česku firma koupila podíly například v aerolinkách Travel Service, v internetové cestovní agentuře Invia.cz, kapitálově vstoupila do J&T Finance Group, kde bude mít poloviční podíl, ovládá Pivovary Lobkowicz Group, strojírenský a metalurgický podnik Žďas Žďár nad Sázavou, je majoritním vlastníkem fotbalové Slavie i stadionu v Edenu či dvou pražských hotelů Mandarin Oriental Prague a Le Palais Art Hotel Prague a také historické budovy bývalé Živnobanky v centru Prahy.

Koupila pražský administrativní komplex Florentinum a zrekonstruovanou budovu v pražské ulici Na Poříčí v sousedství Florentina. Posledním velkým podnikem je nákup menšinového podílu v cestovní kanceláři Canaria Travel.

Loni v září CEFC rovněž uzavřela dohodu o koupi více než čtrnáctiprocentního podílu ruské ropné společnosti Rosněfť za devět miliard dolarů. Po zveřejnění zprávy o vyšetřování Jie Ťien-minga, kterou přinesl čínský finanční magazín Caixin, akcie firmy oslabily.

val, dbr, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme