Evropská komise po vraždě Kuciaka prověří toky evropských peněz na Slovensko

Evropská komise prověří, jak se na Slovensku nakládá s evropskými dotacemi a zda nejsou zneužívány, řekl to ve čtvrtek komisař Günther Oettinger.

Slovensko Ján Kuciak Evropská komise evropské dotace Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policie stráží vchod do budovy redakce portálu Aktuality.sk, ve které pracoval zavražděný novinář Ján Kuciak | Foto: Jozef Jakubčo/SME | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Po vraždě novináře Jána Kuciaka chce Evropská komise (EK) prověřit, jak se na Slovensku nakládá s evropskými dotacemi na zemědělství a zda nejsou zneužívány. V rozhovoru poskytnutém čtvrtečnímu vydání německého listu Die Welt to řekl eurokomisař pro rozpočet Günther Oettinger.

O svobodě médií na Slovensku chce na příštím plenárním zasedání ve Štrasburku debatovat také Evropský parlament (EP). Podle slovenských médií může Kuciakova vražda souviset s jeho prací na případu údajného zapojení italské mafie do zneužívání peněz z evropských soudů na východním Slovensku.

Policie provádí razie na východě Slovenska. Zadržela italského podnikatele Vadalu a jeho příbuzné, píšou média

Číst článek

„Podíváme se teď na ten případ důkladně," řekl Oettinger listu Die Welt. Německý eurokomisař považuje za možné, že evropské zemědělské dotace na Slovensku byly zneužity "ke kriminálním účelům".

„Za několik týdnů budeme mít jasno o finančních tocích a možném zneužití," dodal.

'Plísnění médií'

V rozhovoru s listem Die Welt Oettinger kritizoval také „přední politiky na Slovensku", kteří se podle něj uchýlili ke "všeobecnému plísnění médií". Zároveň ale zdůraznil, že má komise plnou důvěru ve slovenské úřady a jejich schopnost případ vraždy novináře a jeho snoubenky vyšetřit.

Případem vraždy slovenského novináře se hodlá zabývat rovněž Evropský parlament, který Kuciaka už na začátku středeční plenární schůze uctil minutou ticha.

Slovenská vláda vypsala odměnu milion eur za informace o vraždě novináře Kuciaka

Číst článek

„Chceme, aby se případ zavražděného slovenského novináře dostal na pořad jednání Evropského parlamentu a abychom za dva týdny na plénu (ve Štrasburku) debatovali o svobodě médií na Slovensku," řekl listu Die Welt předseda zahraničního výboru EP David McAllister. Případ má podle něj celoevropský význam a debatou na plénu mu chtějí europoslanci "dodat pozornost, jakou si zaslouží".

Slovenské úřady člen německé Křesťanskodemokratické unie (CDU) McAllister vyzval, aby „čin vyšetřily a lidi, kteří ho mají na svědomí, pohnaly k zodpovědnosti". Skutečnost, že v EU může být novinář zavražděn kvůli své práci, označil europoslanec za šokující.

Už ve středu řekl předseda Evropského parlamentu Antonio Tajani, že je nepřijatelné, aby bylo možné v této době v Evropě zabíjet novináře kvůli jejich práci. Zároveň upozornil, že nový nepřijatelný útok na svobodu médií přišel jen několik měsíců po tragické vraždě maltské novinářky Daphne Caruanové Galiziové.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme