Blinken v Jordánsku. Americký ministr má jednat s představiteli arabských zemí i Palestiny

Amerického ministra zahraničí Antonyho Blinkena v sobotu čeká v jordánské metropoli Ammánu jednání s ministry zahraničí klíčových arabských zemí a s představiteli palestinské samosprávy. Šéf americké diplomacie do Jordánska přijel po jednání v Izraeli. Ve světě se v sobotu také očekávají protesty na podporu Palestinců.

Sledujeme online Ammán Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Arabské země chtějí při této příležitosti vyzvat k okamžitému zastavení bojů v Pásmu Gazy

Arabské země chtějí při této příležitosti vyzvat k okamžitému zastavení bojů v Pásmu Gazy | Foto: Jonathan Ernst | Zdroj: Reuters

Podle prohlášení Ammánu se v sobotu uskuteční jednání mezi Blinkenem a jeho protějšky z Jordánska, Saúdské Arábie, Spojených arabských emirátů, Egypta a Kataru. Setkání v jordánské metropoli se mají zúčastnit i zástupci palestinské samosprávy.

Izraelské jednotky již postoupily za okraj města Gazy. ‚Jsme na vrcholu bitvy,‘ uvedl Netanjahu

Číst článek

Arabské země chtějí při této příležitosti vyzvat k okamžitému zastavení bojů v Pásmu Gazy, k posílení dodávek humanitární pomoci na toto území a k nalezení způsobu, jak zastavit zhoršování bezpečnostní situace v regionu.

V Berlíně, Paříži, Londýně a Washingtonu se v sobotu odpoledne bude demonstrovat na podporu Palestinců. Příbuzní lidí unesených palestinským hnutím Hamás do Pásma Gazy pak budou demonstrovat před izraelským ministerstvem obrany v Tel Avivu.

Blinken v pátek jednal v Izraeli s premiérem Benjaminem Netanjahuem a prezidentem Jicchakem Herzogem. Rozhovory se podle Blinkena týkaly i humanitárních přestávek bojů v Pásmu Gazy.

Izraelský premiér Netanjahu ovšem odmítl uzavřít dočasný klid zbraní s palestinským hnutím Hamás, pokud ozbrojenci tohoto hnutí nepropustí lidi unesené z izraelského území při útoku, který uskutečnili před čtyřmi týdny. Těch je podle Izraele zhruba 240, a desítky z nich mají i občanství dalších zemí.

afo, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme