Blix: Irák nechal příliš mnoho otázek bez odpovědi

V irácké deklaraci je plno nesrovnalostí a vyvolávají otazníky, které musí Bagdád zodpovědět. Jen tak může vyvrátit podezření, že vlastní zakázaný zbrojní arzenál. Takové je stanovisko šéfa zbrojních inspektorů Hanse Blixe, které předložil Radě bezpečnosti OSN.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hans Blix | Foto: UN/DPI Photo by Eskinder Debebe

Rada bezpečnosti OSN se sešla na uzavřeném zasedání za účelem předběžného posouzení iráckého dokumentu. Hans Blix po takřka tříhodinovém zasedání novinářům řekl, že po předběžném posouzení zprávy zůstává stále mnoho otázek nezodpovězených. Dodal však, že na základě zprávy a dosavadních výsledků zbrojních inspekcí nemůže ani vyvrátit, ani potvrdit jestli irácké programy zbraní hromadného ničení existují.

Jak Radiožurnál informoval zástupce Česka v OSN Hynek Kmoníček, Washington tvrdí, že Irák nesdělil všechny informace týkající se vlastnictví zakázaných zbraní. "To co ve zprávě chybí je to, co chybělo i v předchozích osmi zprávách, to znamená konkrétní osud materiálů a komponentů k výrobě chemických a biologických zbraní, které objevila už minulá mise v polovině devadesátých let a které Irák od té doby konzistentně popírá," vysvětlil Kmoníček.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hynek Kmoníček o irácké zprávě

Americký ministr zahraničí Colin Powell řekl, že pokud Bagdád bude pokračovat ve svém lhaní, nebude možné vyřešit iráckou krizi mírově. Irácké prohlášení o zbrojních kapacitách země podle jeho vyjádření v televizi CNN zjevně porušuje listopadovou rezoluci OSN číslo 1441. "Jsme zklamáni, ale nejsme oklamáni. tato deklarace je založena na dřívějších praktikách iráckého režimu. Viděli jsme tu hru znova a znova. Pokouší se mást v naději, že stát ztratí zájem, tentokrát to ale nefunguje. Mezinárodní společenství soustředí svojí pozornost a zvyšuje odhodlání," prohlásil Powell.

Spojené státy přesto budou nadále spolupracovat s OSN na irácké odzbrojovací misi. Řekl to americký velvyslanec při OSN John Negroponte. Po zasedání Rady bezpečnosti v televizi CNN také zdůraznil, že zpráva Bagdádu v předložené podobě představuje porušení rezoluce Rady o iráckých zbraních. "Tato přehlídka systematických mezer a děr v irácké deklaraci očividně není výsledem náhody, úprav textu, přehlédnutí či technických chyb. Jsou to zásadní opomenutí, která podle našeho názoru vytvářejí podstatné trhliny. je na Iráku, aby dokázal, že existuje nějaké jiné vysvětlení kromě toho, které se nabízí," uvedl Negroponte.

Irák i nadále trvá na tom, že zbraně hromadného ničení nevlastní. Je ochoten poskytnout doplňující vysvětlení ke své zprávě Radě bezpečnosti OSN o zakázaných zbraních a programech na jejich výrobu. Prohlásil to poradce prezidenta Husajna s tím, že Irák pracuje na seznam iráckých odborníků, kteří se v minulosti podíleli na programech nekonvenčních zbraní.

Poradce řekl, že v této souvislosti dostal Irák dopis šéfa mise zbrojních inspektorů Blixe se žádostí o vypracování seznamu. Jeho země prý odevzdá seznam včas, tedy do konce roku. Zároveň ale uvedl, že jejich vyslýchání experty OSN v zahraničí nebude automatické a že je možné přímo v Iráku.

Turecko povolilo Spojeným státům inspekce některých svých leteckých základen a přístavů pro případ jejich využití ve válce proti Iráku. Inspekce začnou příští týden. Američtí experti budou zejména zjišťovat, zda letiště mohou používat jejich obří letouny C5 Galaxy a zda jsou turecké přístavy technicky schopny přijímat válečné lodě.

Turecko, hlavní regionální spojenec USA a člen Severoatlantické aliance, je proti vojenské operaci proti Iráku. Obává se totiž destabilizace oblasti a těžkých důsledků pro vlastní ekonomiku. Turecká armáda ale ve středu poprvé přiznala, že se připravuje na možný konflikt s Irákem. Dementovala však zprávy, že na hranicích s Irákem rozmístila tisíce vojáků.

Jaromír Janev, Daniela Hornová, Martin Hromádka, Olga Baková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme