Blix není se spoluprací Iráku spokojen

Šéf inspektorů OSN Hans Blix vyjádřil nespokojenost se seznamem iráckých vědců, jejichž výslechy hodlá Bagdád umožnit. Inspektoři zatím mohli beze svědků vyslechnout pouze 5 iráckých vědců. Od začátku inspekcí v listopadu přitom žádali kontroloři o více než tucet rozhovorů s iráckými výzkumníky - ti však vždy vyžadovali přítomnost iráckých činitelů. Spojené státy viní režim Saddáma Husajna z toho, že vědce zastrašuje.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hans Blix | Zdroj: ČTK

Poradce prezidenta Husajna Amír Hammúdí Sáadí řekl, že Irák předal předsedovi Monitorovací, ověřovací a inspekční komise OSN Hansi Blixovi a řediteli Mezinárodní agentury pro atomovou energii Muhammadu Baradejovi 11 dokumentů o technických otázkách jaderných programů a 24 dokumentů o chemických, bakteriologických a balistických zbraních. Dále uvedl, že otázka přeletů amerických průzkumných letounů U-2 může být vyřešena před předložením nové zprávy inspektorů 14. února, a potvrdil Blixova slova, že Irák slíbil odpověď do pátku.

Podle Sáadiho by flotila mohla být složena z amerických letounů U-2, francouzských letounů Mirage a ruských letadel Antonov, vrtulníků a nepilotovaných strojů.

Markéta Kaclová, Denisa Novotná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme