Německo 0:2 Česko

Blíž k Číně, nebo od ní dál? Tchajwan to určí v prezidentských volbách

Čínská republika Tchajwan se připravuje na prezidentské volby. Země, kterou Čína považuje za odtrženeckou kolonii, tak získá nejen nového prezidenta, ale i další směr. Dva přední prezidentští kandidáti totiž zastávají opačný názor na budoucí čínsko-tchajwanské vztahy. Tchajwan se tak s novým lídrem může v budoucnu k Číně ještě přiblížit nebo naopak na ní svou závislost snížit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezidentské volby na Tchajwanu | Foto: Kateřina Procházková

Do zítřejšího rána ještě mohou lákat ampliony politické strany tchajwanské voliče k volbám. V sobotu se ale ve volebních místnostech o budoucím prezidentovi rozhodne. Podle odhadů bude vítězství těsné. Šance současného prezidenta Ma Ying-jeou z vládní strany Kuomintang a opoziční kandidátky demokratické pokrokové strany Tsai Ing-wen jsou vyrovnané. Konzervativní politik, prezident Ma pak už několik let propaguje posílení vztahů s Čínou.

„Vztahy mezi Čínou a Tchajwanem jsou velmi důležité. Chtěli bychom je tedy i v budoucnu udržet stabilní a přínosné. Mír v oblasti Tchajwanské úžiny je naší prioritou, a může ho zajistit pouze lídr jako jsem já," prohlásil Ma Ying-jeou. Právě podpora ekonomických vztahů s Čínou by pak podle některých expertů mohla Maovi přinést podporu místních podnikatelů a tradičně smýšlejících lidí v těsném souboji.

Přehrát

00:00 / 00:00

V hlavním městě Tchajwanu natáčela asijská zpravodajka ČRo Kateřina Procházková

„Vše se teď podle mého přiklání na stranu současného prezidenta Ma. Pomohlo tomu jednak to, že se z Číny vrátilo volit velkého množství tchajwanských businessmanů a studentů. Druhým faktorem je pak otevřené vyjádření podpory současnému prezidentu Maovi od Spojených států. Vliv na veřejnost budou mít ale také veřejně publikovaná prohlášení předních tchajwanských podnikatelů a osobností o tom, koho volit," vysvětlil přední tchajwanský politolog, profesor Chong Pin Lin.

Ohrozit by Maa mohla jen opoziční kandidátka Tsai Ing-wen, první žena ucházející se v historii Tchajwanu o prezidentský post. Představitelka Demokratické pokrokové strany svůj program naopak postavila právě na menší závislosti na komunistické Číně, což je sympatické některým méně obchodně orientovaným voličům.

„Bojím se toho, kam naše současná vláda a směřuje. Sbližuje se totiž s Pekingem příliš a mohla by klidně obětovat práva a nezávislost Tchajwanu," obává se Vincent Lee. Tchajwanské volby sleduje napjatě nejen Peking, ale i Washington a sousední země. Větší šance na sjednocení s Čínou anebo možné ochlazení vztahů by totiž ovlivnily stabilitu v celém regionu.

Kateřina Procházková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme