Blízko Orlího hnízda otevírají luxusní hotel

V Německu dnes slavnostně otevírají unikátní hotel. Leží totiž v blízkosti Orlího hnízda, oblíbeného místa odpočinku Adolfa Hitlera. Místo proto po desetiletí láká pozornost turistů, nyní jejich zájem hodlá využít nový luxusní hotel.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

nový hotel v Obersalzbergu

nový hotel v Obersalzbergu | Foto: AFP

Barevné filmové záběry nacistického vůdce i s jeho milenkou Evou Braunovou na terase horské chaty zná pravděpodobně každý. Führer si vybral místo v Obersalzberg nad Královským jezerem v roce 1923. A brzy právě zde bylo fakticky druhé ústředí národních socialistů. Kvůli Hitlerově pohodlí a výhledu do údolí byla kdysi zbourána celá vesnice.

Dnes se naopak na Adlerhorstu otevírá luxusní hotel mezinárodní sítě InterContinental-Gruppe. Jeho výstavba přišla na 35 miliónů euro a nabízí 138 pokojů s výhledem na regionální sídlo Bertechsgagden, na sousední Salzbursko i nejvyšší horu okolí Watzmann. Realizace projektu se pochopitelně setkala s řadou kritik, zejména ze strany židovských organizací. Nakonec ale zvítězilo hledisko ekonomiky, ročně do této hornaté oblasti přijede kolem 2 miliónů turistů; společně s mnichovským historickým ústavem se našel kompromis: personál prošel školením o historii a třetí nacistické říši.

V hotelu je k dostání také naučná brožura o hrůzách nacistické tyranie. Počítá se především s americkou klientelou, protože právě pro turisty z USA je návštěva místa spjatého s nacistickou minulostí téměř kultovní povinností, stejně jako prohlídka Mozartova Salzburgu v sousedním Rakousku. Ročně ze Severní Ameriky na Orlí hnízdo zamíří na 300 tisíc návštěvníků. Mnozí z nich se vracejí za vzpomínkami, protože americká armáda Obersalberg využívala k rekreaci svých vojáků rozmístěných v Německu.

David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme