Blízko Sicílie ztroskotala loď s africkými migranty, počet obětí se blíží dvěma stovkám

U Sicílie se potopila loď s migranty ze subsaharské Afriky. Odhaduje se, že na palubě bylo kolem 450 pasažérů, 150 lidí se zachránilo. Počet obětí, mezi něž paří i velký počet žen a dětí, se podle posledních odhadů blíží dvěma stovkám, vedle těl vytažených na břeh se ještě další nacházejí v moři či ve vraku ztroskotané lodi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pobřežní stráž přiváží těla utonulých po ztroskotání lodi s migranty do přístavu Lampedusa na stejnojmenném ostrově | Zdroj: Reuters

Loď s eritrejskými a somálskými migranty vyplula před dvěma dny z Libye. Začala hořet v noci na dnešek nedaleko pobřeží ostrova Lampedusa, asi 200 kilometrů jižně od Sicíle, kde následně ztroskotala.

„Nikdo z nich neměl mobil, jak to bývá obvykle. Nemohli tedy požádat o pomoc. V noci připluli už asi jen na půl námořní míle k ostrovu Lampedusa, ale zřejmě nevěděli, ani kde se nacházejí. Viděli v dálce několik rybářských člunů a oni tvrdí, že rybářské čluny jim nepřispěchaly na pomoc, ale fakt je, že na otevřeném moři je ty rybářské čluny nemusely vůbec zahlédnout,“ vylíčila z Itálie začátek tragického příběhu spolupracovnice Českého rozhlasu Vědunka Lunardi.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podrobnosti o ztroskotání lodi s africkými migranty přinesla spolupracovnice ČRo v Itálii Vědunka Lunardi

Aby na sebe migranti upozornili, zapálili několik přikrývek. To způsobilo na lodi, která po cestě nabírala vodu, rozhodující problém.

„Na té lodi byly skvrny pohonných hmot a při zapálení těch pokrývek chytly i ty skvrny pohonných hmot. No a vyděšení migranti se všichni nahrnuli na jeden bok a loď se převrátila,“ popsala Lunardi. Za úsvitu migranty objevila rybářská loď, která část lidí zachránila a přivolala pak další pomoc.

Italský premiér Enrico Letta označil nehodu za velké neštěstí. K tragédii došlo jen několik dní po potopení jiné lodi s migranty východně od Sicílie.

U italské Sicílie ztroskotala loď s africkými migranty | Foto: ČTK

Český rozhlas, Simona Bartošová, Vojtěch Kouřímský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme