Blízkovýchodní konference v Annapolisu začíná

V americkém Annapolisu začíná dlouho očekávaný summit o řešení dlouholetého konfliktu na Blízkém východě. Ani v předvečer tohoto multisetkání se ale nepodařilo odvrátit velkou skepsi politiků, pozorovatelů a médií vůči významu této schůzky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mahmúd Abbás a George Bush | Zdroj: ČTK

Všeobecný pesimismus, který provází přípravy této schůzky se na poslední chvíli snažili rozptýlit prezident Bush, izraelský premiér Olmert i palestinský prezident Abbas. George Bush prohlásil, že teď je ten správný čas protože na palestinském území a v Izraeli jsou ti správní vůdci, kteří mají vůli dosáhnout dvou demokratických nezávislých států: Palestiny a Izraele.

"Izraelci i Palestinci dnes chápou, že klíčem k realizaci vlastních cílů je pomoci uskutečnit aspirace ostatních. Obě strany si přejí, aby vznikl nezávislý, demokratický a životaschopný palestinská stát. Palestincům to umožní žít svobodně, smysluplně a důstojně. Izraelci tím získají něco, oč usilují po mnohé generace: život v míru se sousedy," prohlásil Bush v úvodním projevu.

A palestinský prezident Abbas vyslovil naději, že tato konference odstartuje sérii jednání, která povedou doopravdy k ustavení nezávislé demokratické Palestiny.

Milan Kopp, Alexandr Pícha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme