Blízkovýchodní konflikt opět zmařil konání středomořského summitu s EU

Blízkovýchodní konflikt opět výrazně zasáhl do světové politiky. Organizátoři museli kvůli sporům mezi Izraelem a Araby už potřetí zrušit chystaný středomořský summit. Napsal to izraelský deník Ha'arec. Arabské státy totiž pohrozily, že akci budou bojkotovat, pokud na ni organizátoři pozvou také izraelskou delegaci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výhled | Foto: Břetislav Tureček | Zdroj: Český rozhlas

Do Barcelony se mělo na konci listopadu sjet na padesát prezidentů a premiérů z oblasti Středozemního moře a také z celé Evropské unie. Jak ale píše Ha'arec, organizátoři už začali v zákulisí upozorňovat, že z velkolepého summitu opět sejde. Oficiální oznámení se prý čeká v nejbližších hodinách.

Summit se měl konat v době, kdy Izrael naplno obnovil výstavbu židovských osad na okupovaných územích. Právě tím argumentují Palestinci. Liga arabských států zase poukazuje na kritický stav mírového procesu. Turecko summit s účastí Izraele odmítá kvůli květnovému zásahu izraelského komanda proti mezinárodní flotile plující do Gazy.

Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme